Český statistický úřad: Tahounem růstu produkce bylo v říjnu pozemní stavitelství

07.12.2021 12:39 | Tisková zpráva

Stavební produkce v říjnu reálně meziročně vzrostla o 3,7 %. Meziměsíčně byla vyšší o 0,4 %. Stavební úřady vydaly meziročně o 9,6 % stavebních povolení více a orientační hodnota těchto povolení vzrostla o 4,9 %. Meziročně bylo zahájeno o 38,8 % bytů více. Dokončeno bylo o 17,2 % bytů více.

Český statistický úřad: Tahounem růstu produkce bylo v říjnu pozemní stavitelství
Foto: ČSÚ
Popisek: Logo Českého statistického úřadu

„Stavební produkce v říjnu meziročně i meziměsíčně vzrostla a tahounem růstu zůstalo pozemní stavitelství, které bylo loni v hlubokém útlumu v obou velikostních segmentech. Inženýrské stavby úroveň října minulého roku nepřekonaly, ale ve srovnání se zářím zaznamenaly po čtyřech měsících poklesů meziměsíční růst,“ říká Petra Cuřínová, vedoucí oddělení statistiky stavebnictví a bytové výstavby.

tabulka

Stavební produkce1 v říjnu 2021 byla reálně meziměsíčně vyšší o 0,4 %. Meziročně vzrostla o 3,7 %. Produkce v pozemním stavitelství se ve srovnání se stejným měsícem minulého roku zvýšila o 7,1 % (příspěvek +4,8 procentního bodu). Produkce inženýrského stavitelství meziročně klesla o 3,3 % (příspěvek -1,1 p. b.).

Průměrný evidenční počet zaměstnanců2 ve stavebnictví se v říjnu 2021 meziročně snížil o 1,4 %. Průměrná hrubá měsíční nominální mzda těchto zaměstnanců v říjnu 2021 meziročně vzrostla o 6,5 %.

graf

„Oblast stavebních povolení a bytové výstavby je i nadále na vzestupu, který je zčásti způsoben omezeným provozem v loňském roce. Rostly ukazatele v téměř všech kategoriích včetně dokončování rodinných domů. Pokles byl zaznamenán pouze u orientační hodnoty změn dokončených staveb, kde byly loni povoleny velké stavby železniční infrastruktury,“ vysvětluje Radek Matějka, ředitel odboru statistiky zemědělství a lesnictví, průmyslu, stavebnictví a energetiky.

Stavební úřady v říjnu 2021 vydaly 7 675 stavebních povolení, meziročně o 9,6 % více. Orientační hodnota těchto staveb dosáhla 34,3 mld. Kč a ve srovnání se stejným obdobím roku 2020 vzrostla o 4,9 %.

graf

Počet zahájených bytů v říjnu 2021 meziročně vzrostl o 38,8 % a dosáhl hodnoty 3 583 bytů. V rodinných domech došlo k růstu počtu bytů o 16,6 %. V bytových domech vzrostl počet zahájených bytů dvojnásobně.

Počet dokončených bytů v říjnu 2021 meziročně vzrostl o 17,2 % a činil 3 379 bytů. V rodinných domech došlo k růstu o 7,8 %, v bytových domech počet dokončených bytů vzrostl o 37,7 %.

Stavební produkce podle údajů Eurostatu v září 2021 v EU27 meziročně vzrostla o 1,8 %. Pozemní stavitelství se zvýšilo o 2,3 % a inženýrské stavitelství vzrostlo o 1,5 %. Údaje za říjen 2021 Eurostat zveřejní podle předběžného harmonogramu dne 17. 12. 2021.

graf

Poznámky:
1) Meziroční vývoj stavební produkce, není-li uvedeno jinak, je publikován po očištění o vliv počtu pracovních dnů. Meziměsíční, popř. mezičtvrtletní tempa jsou očištěna také o vliv sezónnosti. Příspěvky k růstu, nebo poklesu, jsou počítány z dat očištěných o vliv počtu pracovních dnů.
2) Ukazatele týkající se zaměstnanosti ve stavebnictví se vztahují k celé populaci podniků s převažující stavební činností. Ukazatel evidenčního počtu zaměstnanců nezahrnuje osoby pracující na dohody o provedení práce a o pracovní činnosti, pracující majitele podniků a spolupracující členy domácnosti, kteří nejsou v zaměstnaneckém poměru. Do údaje o evidenčním počtu zaměstnanců ve stavebnictví nejsou rovněž zahrnuti zaměstnanci agentur, kteří jsou v zaměstnaneckém poměru v odvětví služeb (CZ-NACE 78.2).
V souladu s revizní politikou ČSÚ byly revidovány údaje za červenec až záři 2021.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Marian Jurečka byl položen dotaz

příspěvek na péči 1. stupeň

Jak může stačit mamince 1. stupeň příspěvku, když je nastaven na 880 Kč ? 3 x týdně potřebuje naši péči, má přiznané 4 body pomoci. Proč nejsou v parametrech posuzování například procházky s doprovodem ? Pokud bychom ji nebrali 4x týdně ven, přestala by chodit. Kdo může rozhodnout, že její aktivity ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Policie ČR ještě více posiluje spolupráci s ukrajinskou policií

22:03 Policie ČR ještě více posiluje spolupráci s ukrajinskou policií

Úsek služby kriminální policie a vyšetřování Policie ČR s orgány vymáhajícími právo na Ukrajině spol…