Meziroční srovnání sklizně některých plodin, zejména kukuřice, brambor a slunečnice, je ovlivněno propadem jejich produkce v loňském roce kvůli suchému a velmi teplému počasí během vegetace.
Podle odhadu sklizně k 15. září se očekává velmi dobrá úroda obilovin včetně kukuřice na zrno na úrovni 8 422 tis. tun. Sklizeň je o 248 tis. tun (+3,0 %) vyšší než loňská nadprůměrná úroda a převyšuje o 11,1 % desetiletý průměr. Jedná se o čtvrtou nejvyšší úrodu obilovin od roku 1920, více obilovin se sklidilo jen v letech 1990 (+5,4 %), 2004 a 2014 (shodně +4,1 %). Výměra obilovin 1 343 tis. ha poklesla ve srovnání s loňským rokem o 2,9 %, hektarový výnos 6,27 tun je meziročně o 6,1 % vyšší.
První letošní odhad sklizně kukuřice na zrno 642 tis. tun je o 45,1 % vyšší než loňská výrazně nízká sklizeň, a to díky významnému meziročnímu navýšení hektarového výnosu na 8,10 tun (+46,2 %). Osevní plocha 79 tis. ha ve srovnání s loňskou sklizňovou výměrou mírně poklesla (−0,8 %). Letošní předpokládaná sklizeň kukuřice na zrno však nedosahuje průměru za posledních deset let (−17,1 %) kvůli výraznému poklesu výměry (−23,7 %) i přes nadprůměrný hektarový výnos (+8,7 %).
Také předpokládaná sklizeň kukuřice na zeleno a siláž 9 511 tis. tun je v meziročním srovnání velmi příznivá a je o třetinu vyšší (+33,3 %) díky navýšení hektarových výnosů na 39,38 tun (+35,2 %). Osevní plocha se ve srovnání s loňskou sklizňovou výměrou mírně snížila na 242 tis. ha (−1,4 %). Odhadovaná sklizeň je o více než třetinu (+35,0 %) vyšší než desetiletý průměr, zejména vlivem rozšíření výměry (+22,4 %) a také zvýšení hektarového výnosu (+10,3 %).

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva
Proč EU řeší tresty za znásilnění?
Nemám nic proti zpřísnění, ale neměl by si to každý stát řešit legislativně sám? Proč mám dojem, že se EU plete do vnitřních záležitostí států čím dál víc? Kde končí její kompetence? Proč neřešíte třeba nelegální migraci, s kterou jste od voleb nepohnuli?
Další články z rubriky

22:03 NP Šumava: Nedostatek vody zastavuje Splouvání Vltavy
Hladina Teplé Vltavy na odečtu na Soumarském Mostě letos vykazuje rekordní hodnoty.
- 19:15 Ministerstvo dopravy: Objednejte si řidičský průkaz do výdejního boxu
- 17:49 Nadace ČEZ: Mateřinka ve Vejprtech má nový plot
- 16:08 České dráhy: V apce Můj vlak i jízdenky Veřejné dopravy Vysočiny
- 13:21 ČSÚ: Hospodaření vládních institucí skončilo v deficitu
- 11:15 ČPZP: Většina smluv o cestovním pojištění je uzavírána levněji online, na pobočku zamíří jen každý pátý cestovatel