Český statistický úřad: Výdaje na ošetřovné loni skokově vzrostly

12.11.2021 10:06 | Tisková zpráva

V roce 2020 bylo na ošetřovné vydáno 11,4 mld. Kč, tedy o 9,7 mld. Kč více oproti roku 2019. Za nárůstem stojí jak vyšší počet případů, tak úprava podmínek vyplácení ošetřovného vzhledem k mimořádným vládním opatřením v souvislosti s epidemií onemocnění covid-19.

Český statistický úřad: Výdaje na ošetřovné loni skokově vzrostly
Foto: ČSÚ
Popisek: Logo Českého statistického úřadu

Příjmy z pojistného na nemocenské pojištění v roce 2020 meziročně klesly o 5,3 % na necelých 34 mld. Kč. Naopak výdaje na dávky nemocenského pojištění se v souvislosti s pandemií nemoci covid-19 výrazně zvýšily (o 42 %, 16 mld.) a dosáhly více než 55 mld. Kč. Převýšily tak příjmy z pojistného na nemocenské pojištění o 21 mld. Kč. Meziročně vzrostly nejvíce výdaje na ošetřovné, celkem o 9,7 mld. Kč, výdaje na nemocenské zaznamenaly nárůst o 6,1 mld. Kč.

Výdaje na ošetřovné poprvé přesáhly úroveň jedné miliardy korun v roce 2015 a dále mírně stoupaly. „V roce 2020 výdaje na ošetřovné skokově vzrostly na 11,4 mld. korun a oproti roku 2019 dosáhly více než šestinásobku. V rámci výdajů na dávky nemocenského pojištění tvořilo ošetřovné doposud 4–5 % celkových výdajů, ale v roce 2020 představovalo již více než pětinu,“ upozorňuje Markéta Pištorová z odboru statistik rozvoje společnosti ČSÚ.

V roce 2019 bylo ošetřovné vyplaceno každý měsíc v průměru 46 tisícům osob. Za rok 2020 tento měsíční průměr, zahrnující i měsíce před mimořádnými opatřeními, vzrostl na téměř 105 tisíc osob. Ve třech čtvrtinách případů se jednalo o ženy.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Tomio Okamura byl položen dotaz

ERS 2

Slibujte, že unijní povolenky ETS 2 implementovat nebudete. To zní dobře, ale nezaplatíme za to jinak? Já nevím, ale nemyslím, že se EU bude líbit, že se vzepřeme.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zoo Jihlava: Narodilo se mládě alpak

7:27 Zoo Jihlava: Narodilo se mládě alpak

V pondělí 4. 5. jsme u nás v zoo na svět přivítali malou alpaku. Nový přírůstek je v pořádku a první…