Český telekomunikační úřad: Hackathon opět propojil otevřená data do zajímavých aplikací

18.09.2019 7:32

Rekordní počet institucí se letos zapojilo do třetího ročníku Hackathonu veřejné správy pořádané Nejvyšším kontrolním úřadem a Českým telekomunikačním úřadem. Svá otevřená data vývojářům poskytlo 20 veřejných institucí. Letos poprvé se do soutěže zapojili i zástupci samosprávy, a to města Praha, Brno a také Český rozhlas.

Český telekomunikační úřad: Hackathon opět propojil otevřená data do zajímavých aplikací
Foto: ČTÚ
Popisek: ČTÚ
reklama

Stejně jako v předešlých letech měli týmy i letos 24 hodin na to, aby vyvinuli aplikaci, která propojí datové sady do smysluplných kombinací. Z přihlášených 17 aplikací odborná porota vybrala tři nejlepší. Vítězný tým zasadil do souvislostí osm datových sad a vytvořil chatbota, který formou kvízu seznamuje uživatele s nejrůznějšími statistickými daty ze zvoleného regionu. Aplikace Statistika hrou má svou stránku i na Facebooku.

Bodoval také tým Střední školy zemědělské a potravinářské z Klatov s mapovou vizualizací Nebyty. Aplikace ukazuje přehled 734 obcí, ve kterých se za posledních 5 let nepostavil byt, dům ani jiná stavba, a zabývá se i příčinami tohoto stavu. Třetí místo obsadila aplikace Kam za vědou, která porovnává úspěch fakult českých vysokých škol podle toho, která získává nejvíce peněz na výzkumné projekty. Lze tak porovnávat počet projektů, akumulovanou sumu i přepočet na studenta.

„Větší otevřenost veřejné správy je pozitivní trend a každý ročník naší akce ukazuje, že je o tato data velký zájem. A konečně i stále více  institucí přichází na to, že dávat svá data k dispozici veřejnosti může do budoucna přinést řadu výhod a není důvod se otevřených dat bát,“ zhodnotil výsledky hackathonu předseda Rady Českého telekomunikačního úřadu Jaromír Novák.

Vítězné aplikace jsou ZDE. Jednotlivé projekty jsou zároveň volně k dispozici a je možné na ně navázat a dále je rozvíjet.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tisková zpráva
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Technologická agentura ČR: Srážkovou vodu udrží v krajině unikátní vsakovací vrstva

22:45 Technologická agentura ČR: Srážkovou vodu udrží v krajině unikátní vsakovací vrstva

Snížení nebezpečí vzniku povodní, udržení vody v krajině a doplňování zásob podzemních vod. Speciáln…