Církevní restituce: Lesy ČR zatím vydaly 102 tisíc hektarů a 306 staveb

20.01.2016 13:30

Celkem 102 482 hektarů a 306 staveb dosud Lesy České republiky připravily k vydání v rámci církevních restitucí. Nároky církví a náboženským společností se týkají 150 tisíc hektarů.

Církevní restituce: Lesy ČR zatím vydaly 102 tisíc hektarů a 306 staveb
Foto: lesycr.cz
Popisek: Lesy ČR

„Obdrželi jsme 2 267 výzev k vydání majetku, ve kterých církve a náboženské společnosti požádaly o vydání 49 184 pozemků a 1 392 staveb. Uzavřeli jsme dosud 1 897 dohod na vydání 17 619 pozemků o celkové výměře 78 110 hektarů a 249 staveb,“ uvedl Daniel Szórád, generální ředitel státního podniku Lesy ČR. Lesy ČR zároveň akceptovaly rozhodnutí Státního pozemkového úřadu, který stanovil, že oprávněné osoby, tedy církve a náboženské společnosti, dále získají z majetku spravovaného Lesy ČR 1 936 pozemků o celkové výměře 24 372 hektarů a 57 staveb.

V důsledku navracení majetku byly na Moravě v roce 2015 zrušeny tři lesní správy – Ostravice, Bystřice pod Hostýnem a Frenštát pod Radhoštěm. Letos byla k 1. lednu zrušena lesní správa Karlovice a lesní správa Jeseník se sloučila se sousedním Javorníkem. „Jednáme s církevními subjekty o možném zaměstnávání našich kolegů, kteří v dané lokalitě působí. Řada z nich tak nachází nové uplatnění. Během letošního roku by se měly změny spojené s restitucemi dotknout 60 zaměstnanců, v oblasti Jesenicka pak 35 zaměstnanců,“ uvedla Šárka Matějíčková, vedoucí odboru personálního a ekonomiky práce z Lesů ČR.

Podnik požadavkům církví a náboženských skupin také v desítkách případů nevyhověl, protože se jejich nároky neprokázaly jako oprávněné. Co se týká žalob, Lesy ČR vedly k 31. prosinci 2015 celkem 41 soudních sporů na straně žalované, ve 28 případech vystupovaly jako žalobci. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Armáda ČR: Záložníci ze středních Čech prvně zažili ostrou střelbu z RPG-7

22:33 Armáda ČR: Záložníci ze středních Čech prvně zažili ostrou střelbu z RPG-7

Osmdesát příslušníků pěší roty Aktivní zálohy Krajského vojenského velitelství Praha – Středočeský k…