Cyklus Dopravních snídaní s BESIPEM chce napomoci zastavit hrozivý nárůst počtu usmrcených na silnicích

17.06.2015 9:20

V loňském roce byl počet obětí dopravních nehod v ČR vyšší o více než 5 procent oproti roku 2013, za prvních pět měsíců letošního roku registrujeme další nárůst oproti stejnému období roku předchozího, a to o 5,5 procenta. V Plzeňském kraji je v měsících leden-květen 2015 registrováno již 12 usmrcených osob. Oproti stejnému období v roce 2014 jde sice o 20% pokles, nicméně i tak se jedná o hrozivé číslo. K dalšímu snižování následků dopravních nehod napomohou konkrétní aktivity na regionální úrovni.

Cyklus Dopravních snídaní s BESIPEM chce napomoci zastavit hrozivý nárůst počtu usmrcených na silnicích
Foto: Archiv
Popisek: BESIP - nové logo

O čem si budeme povídat 23. června 2015 v Plzni…

Dopravní snídaně s BESIPEM se bude letos konat v plzeňském Hotelu Angelo Pilsen, začátek konference je v 8.00 hodin. Začneme komplexním pohledem na závažnou dopravní nehodovost. Odborníci z Centra dopravního výzkumu v Brně a Týmu silniční bezpečnosti provedou porovnání nehodovosti v ČR a státech EU28. Vysvětlí, jak se vyčíslují náklady dopravních nehod, proč stojí jedna nehoda s usmrcením bezmála 20 milionů korun a proč nás dopravní nehodovost přijde ročně na bezmála 53 miliard. Naznačí, jak dosáhnout žádoucího obratu k lepšímu, a to jak cestou systémových změn, tak pomocí konkrétních opatření. Zástupce krajské dopravní policie provede analýzu nehodovosti a jejích příčin na území Plzeňského kraje, představitel Státního fondu dopravní infrastruktury vysvětlí, jak žádat o příspěvky na výstavbu a zlepšení stavu pozemních komunikací z jeho zdrojů. Chybět přirozeně nebude ani samostatné oddělení BESIP Ministerstva dopravy, jeho zástupce představí program preventivní činnosti na letošní rok. Ostatně ministr dopravy Daniel Ťok považuje prevenci vzniku závažných dopravních nehod za jednu ze svých priorit. V Dopravních snídaních vidí potenciál začít přistupovat k nehodovosti novým, zásadně efektivnějším způsobem: „Myslím si, že je velmi důležité abyste se zkusili na oblast bezpečnosti podívat netradičně, bezpečnost není o standardních řešeních, bezpečnost je o tom, že si vážíme lidského života a že nám jde o to, aby se lidé nezraňovali a neumírali.“

V dalším bloku bude diskutováno o možných řešeních tří lokalit, ve kterých v posledních šesti letech došlo k 26 nehodám, během nichž zemřely 2 osoby, 1 osoba byla těžce zraněna a 22 lidí bylo zraněno lehce (viz příloha č. 1). Celkové škody výrazně přesáhly částku 53 milionů korun. U každé lokality bude představeno několik možných řešení, v diskusi je posoudí komise složená z odborníků a zástupců významných institucí zabývajících se problematikou bezpečnosti v dopravě. Nedílnou součástí bude vyjádření představitele Státního fondu dopravní infrastruktury o možnosti spolufinancování z jeho zdrojů. Svým názorem budou moci přispět i přítomní hosté. Ostatně i v loňském roce byla navržena možná nápravná opatření, a to v šesti vytipovaných lokalitách (viz příloha č. 2). I tam umírají při dopravních nehodách lidé, celkové škody jsou enormní.                                     

O potenciálu Dopravních snídaní s BESIPEM přispět ke snížení počtu usmrcených a vážně zraněných při dopravních nehodách svědčí, že jejími partnery je celá řada veřejnoprávních a soukromoprávních subjektů. Plzeňské Snídani letos udělili záštitu hejtman Plzeňského kraje Václav Šlajs a náměstek primátora města Plzně Petr Náhlík.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Český telekomunikační úřad: Monitorovací zpráva č. 7/2019

12:04 Český telekomunikační úřad: Monitorovací zpráva č. 7/2019

Rada ČTÚ je opět kompletní. Radního Josefa Bednáře, kterému v květnu skončil mandát, od 1. července …