CzechInvest: Firmy, které do Česka přivedl CzechInvest, přispívají k energetické nezávislosti

24.01.2023 10:06 | Tisková zpráva

Dvě japonské firmy, které do České republiky před lety přilákal CzechInvest nyní výrazně zvyšují výrobu tepelných čerpadel a přispívají tak k nezávislosti České republiky i Evropy. Jedná se o společnosti Daikin a Panasonic. Právě spolupráce s druhou jmenovanou společností odstartovala sérii desítek japonských projektů v České republice.

CzechInvest: Firmy, které do Česka přivedl CzechInvest, přispívají k energetické nezávislosti
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vchod do Czechinvest

„Agentura CzechInvest od roku 1992 zprostředkovala přes 150 japonských investičních projektů v celkové výši přes 143 miliard korun, 53 z nich bylo dokonce podpořeno investiční pobídkou.

Anketa

Ohrožuje Babiš bezpečnost ČR?

8%
90%
hlasovalo: 17167 lidí
Díky těmto investicím vzniklo 31 tisíc nových míst, převážně v oblasti výroby motorových vozidel, kam směřovala většina projektů. Mezi klienty je i celá řada dalších japonských firem z jiných odvětví, jako právě Daikin nebo Panasonic, které se zaměřují také na projekty s vysokou přidanou hodnotou, což bylo vždy spojujícím prvkem CzechInvestu,“ říká Petr Očko, náměstek ministra průmyslu a obchodu pověřený řízením agentury CzechInvest.

S firmou Daikin se CzechInvest poprvé setkal na přelomu tisíciletí a pomohl jim vybrat si pro evropský výrobní závod jako lokalitu Českou republiku (Plzeň), a nikoliv okolní země. Další investice byla oznámena v roce 2005, jednalo se o výrobní závod v Brně. Dnes Daikin v Brně investuje 50 milionů EUR a vytváří tam 500 nových pracovních míst. Výrobu plánuje zvýšit pětkrát. Daikin má v České republice při plzeňské továrně také evropské výzkumné středisko na klimatizace, kde se vyvíjejí a testují nové technologie a produkty pro Evropu, Střední východ a Afriku (region EMEA).

Druhou firmou je Panasonic, kterému CzechInvest v letech 1996-1997 pomohl vybrat si Plzeň pro výrobu televizorů. Byl to jeden z prvních velkých projektů CzechInvestu a první investice na zelené louce japonské firmy v ČR - do té doby Japonci investovali jen ve formě společných podniků nebo akvizicí českých firem. Právě spolupráce s firmou Panasonic zahájila sérii několika desítek japonských projektů, která pak vyvrcholila druhou největší investicí v historii agentury CzechInvest Toyota Peugeot Citroën Automobile Czech v Kolíně za 23,5 miliardy. Panasonic nyní investuje v Plzni 143 milionů EUR a plánuje zvýšit počet pracovníků z 450 na 2 000. Jedná se o jediný výrobní závod firmy Panasonic v Evropě. V letech 1997-2017 se v něm vyráběly televize, dnes se soustředí na tepelná čerpadla.

„Japonské firmy hojně patří mezi tradiční klienty CzechInvestu i AFI a Česko je v lákání jejich investic extrémně úspěšné: působí zde více než stovka japonských výrobních firem, což je čtvrté největší číslo v celé Evropě (po Británii, Francii a Německu) a v poměru k populaci dokonce úplně nejvíce. Po vyzkoušení si investičního prostředí skrze výrobní projekt pak u nás řada japonských firem přistupuje i k investicím do výzkumu a vývoje, což posouvá dopředu nejen jejich pracovní sílu, ale celou naši ekonomiku. A mimochodem, dělá nám to jméno i v Japonsku samotném - zrovna před pár dny tam vyšel v jedněch z největších místních novin článek o novém projektu Panasonicu v ČR. I v Japonsku je teď totiž oblast energetiky ostře sledována,“ dodává Ondřej Votruba, výkonný ředitel Sdružení pro zahraniční investice - AFI.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Miroslav Balatka byl položen dotaz

Proč až teď?

Ptáte se, proč stávka probíhá až teď. Napadlo vás třeba, že je to proto, jak se vláda chová? Že lidé čekali, že bude problémům čelit, že o nich povede diskuzi, ale ukazuje se, že tato vláda je úplně mimo a navíc arogantní. Vždyť proti ní stávkují i bývalý chartisté. A třeba premiér teprve nedávno zj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Svaz pacientů ČR je na straně zdravotníků

13:21 Svaz pacientů ČR je na straně zdravotníků

Prohlášení Svazu pacientů ČR ke sporu nemocničních lékařů s Vládou ČR