DIAMO: Veřejné projednávání koncepce likvidace odvalů

10.05.2017 8:37

Dne 9. 5. 2017 proběhlo veřejné projednávání koncepce likvidace odvalů na Příbramsku, na kterém byla veřejnost seznámena s variantami řešení likvidace odvalů a s výsledky individuálních jednání s dotčenými obcemi.

DIAMO: Veřejné projednávání koncepce likvidace odvalů
Foto: red
Popisek: DIAMO, logo společnosti

Obce, které nesouhlasí se záměrem odtěžování příbramských hald privátními společnostmi, požádaly o pomoc stát, resp. státní podnik DIAMO. Státní podnik DIAMO vypracoval čtyři varianty koncepce likvidace odvalů jako starých ekologických zátěží a zátěží územního rozvoje:

1. Postupné odtěžování odvalů v závislosti na regionální poptávce.

2. Sanace a rekultivace odvalů na místě.

3. Částečné odtěžení odvalů a navazující sanace a rekultivace na místě.

4. Převoz odvalů na jiné místo k budoucímu přepracování.

Tyto varianty byly představeny státním podnikem DIAMO dne 16. 12. 2016 zástupcům dotčených obcí. Následně proběhla pracovní jednání se zástupci jednotlivých obcí s cílem zjistit, jaké jsou jejich preference, a vytipovat nejvhodnější variantu likvidace odvalů.

„V naprosté většině případů je obcemi preferována varianta č. 4, tj. varianta založená na transportu odvalů na centrální odval, která je z hlediska doby likvidace odvalů v blízkosti obcí jednoznačně nejvýhodnější. Na jednáních byla varianta č. 4 upřesněna, a to zejména z hlediska trasy odtěžování,“ řekl Tomáš Rychtařík, ředitel státního podniku DIAMO.

DIAMO, státní podnik se sídlem ve Stráži pod Ralskem je organizací, která realizuje zahlazování následků hornické činnosti po těžbě uranu, rud a části uhelného hornictví v ČR a zajišťuje produkci uranového koncentrátu pro jadernou energetiku. Provádí sanační a rekultivační práce, spravuje více než 6000 dílčích environmentálních zátěží na celém území ČR. Státní podnik zajišťuje svou činnost v regionech prostřednictvím 4 odštěpných závodů: Těžba a úprava uranu ve Stráži pod Ralskem (TÚU), GEAM v Dolní Rožínce, Správa uranových ložisek v Příbrami (SUL) a ODRA v Ostravě. DIAMO, s. p. celkem k 30. 11. 2016 zaměstnával 2 548 lidí

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Státní veterinární správa zaměřuje dozorovou činnost i na zvěřinu

13:40 Státní veterinární správa zaměřuje dozorovou činnost i na zvěřinu

Podzim představuje tradiční období intenzivnějšího lovu zvěře, kdy se daleko častěji, než po zbytek …