Do Era světa na výstavu poštovních známek od Adolfa Borna

08.04.2014 18:40

Unikátní putovní výstava věnovaná grafické tvorbě Adolfa Borna, především pak jeho návrhům poštovních známek, je v Praze. Po čtyřech zastávkách napříč celou republikou si nyní expozici mohou prohlédnout návštěvníci v Era světě na pražském Jungmannově náměstí. K vidění tu je kolem 30 známek oblíbeného autora, včetně vlastní známky, kterou si nechaly Era a Poštovní spořitelna vydat u České pošty v limitované edici ke 130 letům poštovního bankovnictví.

Do Era světa na výstavu poštovních známek od Adolfa Borna
Foto: erasvet.cz
Popisek: Era

„Na výstavě, která potrvá až do konce května, si návštěvníci mohou prohlédnout nejen známkovou tvorbu Adolfa Borna, ale třeba i obálky prvního dne vydání. Nechybí ani detailní ukázky vzniku poštovní známky, včetně ryteckých a tiskových desek či barevných zkoušek,“ říká Šárka Hastrmanová, manažerka Era světa. Expozici doplňují originální litografie z volné tvorby Adolfa Borna. Díky unikátním černobílým fotografiím Martina Říhy lze nahlédnout i do pracovního prostředí známého výtvarníka. Návštěvníci mohou využít také komentovanou prohlídku výstavy, která se uskuteční v pondělí 5. května od 17:30. Expozicí je provedou vedoucí oddělení známkové tvorby Poštovního muzea Alena Reichová a kurátor výstavy Martin Říha.

Expozice s názvem Výstava Adolfa Borna, aneb Jak vzniká poštovní známka odstartovala v únoru letošního roku v Era finančním centru ve Valašském Meziříčí, pak se přesunula do finančního centra ve Svitavách a postupně navštívila ještě dvě pobočky České pošty – v Českých Budějovicích a v Jablonci nad Nisou. Nyní výstava láká malé i velké návštěvníky do pražského Era světa na Jungmannově náměstí. Kromě vlastní známky, kterou známý výtvarník navrhl ke 130 letům poštovního bankovnictví a jež není volně prodejná, se veřejnost může těšit na další známky z Bornovy dílny (více o nich viz níže).

O vlastní známce Ery a Poštovní spořitelny

Vlastní známku si nechaly Era a Poštovní spořitelna u České pošty vydat u příležitosti 130 let poštovního bankovnictví v prosinci 2013. Známka tvoří pomyslný pár se známkou, kterou vydala loni v červnu ke stejné příležitosti Česká pošta.

Kromě klasických archů se známkami byl vydán také známkový sešitek, který obsahuje celkem čtyři známky – dvě vlastní známky s motivem poštovního vozu, jednu známku s kresleným logem Poštovní spořitelny a jednu známku s kresleným logem Ery. Nechybí samozřejmě ani originálně ilustrované obálky prvního dne. Autorem všech grafických návrhů je oblíbený malíř Adolf Born.

Jaké známky lze na výstavě vidět

V expozici jsou k vidění například návrhy obou známek, které vznikly k 740. výročí narození cestovatele Marca Pola, návrh známky k 500. výročí objevení Ameriky, známka Vánoce v nominální hodnotě 2 Kč z roku 1993, návrhy známek z cyklu Europa – Pověsti, návrh známky Dětem z roku 1996 (v nominální hodnotě 3 Kč), Mikuláš nebo Velikonoce.

emise 130. výročí poštovního bankovnictví, 2013
vlastní známka Ery a Poštovní spořitelny

emise 500. výročí objevení Ameriky, 1992   
Známka znázorňuje s jemným humorem objevení Ameriky, symbolizované domorodou kráskou, lodí s Kryštofem Kolumbem. Upravený tiskový list má v meziarší kresbu dobové mapky s lodí, jejíž plachty znázorňují směr objevné cesty.
               
emise Vánoce, 1993
Úsměvná kresebná kompozice vystihující atmosféru vánočních svátků.
           
emise EUROPA – významné objevy – Marco Polo, 1994
Žertovně pojaté kresby dvou známek (14 Kč) význačného středověkého cestovatele, známého svými cestami do Asie a pobytem v Číně. Born je též autorem ilustrací cestopisu Marca Pola Milión. Aršík byl v roce 1994 v italském Asiagu vyhlášen jako nejkrásnější známka roku.
           
emise Poslední známka druhého tisíciletí, 2000 
Vesele pojatá známka uzavírá nejen emisní plán a rok 2000, ale i celé tisíciletí.

emise První známka třetího tisíciletí, 2001
Volně navazuje na poslední známku druhého tisíciletí. Zatímco s odcházejícím rokem jsme se na známce rozloučili prostřednictvím světa zvířat, nové milénium otvírá známka s oblíbenou scénkou s kouzelníkem, kloboukem a králíkem.

emise Dětem, 2003 
Známka připomíná oblíbené postavičky, žáky 3. B, Macha a Šebestovou, kterým vdechl život autorský tandem Miloš Macourek a Adolf Born. Nechybí samozřejmě ani kouzelné sluchátko a pes Jonatán.

O autorovi:

Narodil se 12. června 1930 v Českých Velenicích. Absolvoval VŠUP a AVU, začínal jako karikaturista. Spolupracoval na desítkách animovaných filmů, ilustroval kolem 400 knih – k nejznámějším ilustracím patří jeho spolupráce s Milošem Macourkem, která dala vzniknout nesmrtelné dvojici Mach a Šebestová. Vystavoval po celém světě a získal řadu ocenění.

Era je obchodní značka Československé obchodní banky, a. s.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Státní veterinární správa: Upozornění pro chovatele v souvislosti s horkým počasím

18:47 Státní veterinární správa: Upozornění pro chovatele v souvislosti s horkým počasím

V souvislosti s aktuálními vysokými teplotami vzduchu, které mohou negativně ovlivnit také pohodu a …