Druhá fáze restaurování Lunet v hlavním foyeru Národního divadla

27.11.2013 9:02

Ve středu 20. listopadu 2013 začala druhá etapa restaurování nástěnných maleb ve foyeru na 1. balkoně historické budovy Národního divadla. Restaurátoři opraví lunety z cyklu Vlast Mikoláše Alše a nástropní triptych Umění Františka Ženíška. Práce by měly trvat do 15. dubna roku 2014 a probíhají za plného divadelního provozu.

Druhá fáze restaurování Lunet v hlavním foyeru Národního divadla
Foto: narodni-divadlo.cz
Popisek: Národní divadlo v Praze

„Historicky první a velmi problematické restaurování prakticky provedl po divadelním požáru malíř Janez Šubič. Zejména na stropě provedl zásahy, které pozměnily vizuálně vyznění díla. Již v loňské první restaurátorské etapě jsme provedli citlivou rekonstrukci stropu na základě dochovaných Ženíškových návrhů,“ říká konzervátorka Národního divadla Petra Daňhelová.

Restaurování opět provádí tým restaurátorů pod vedením akademického malíře Tomáše Záhoře a Tomáše Bergera.

„Rozsah prací se bude podobat první etapě, která skončila v květnu letošního roku,“ vysvětluje ředitel Národního divadla Doc. Jan Burian. „Její součástí byla podrobná dokumentace, dodatečné průzkumy, čištění, retušování, tmelení a fixování maleb. Cílem byl také jednotný přístup k restaurování, který je aplikován v podstatě poprvé v historii maleb,“ dodává.

Chystané práce stejně jako v první etapě kompletně financuje zlatá mecenáška ND Prof. Dr. Dadja Altenburg-Kohl: „Kulturní dědictví je naším odkazem a musí být zachováno. Stav lunet je kritický a škody by mohly toto jedinečné dílo nenávratně ohrozit. K Národnímu divadlu mám blízký vztah a velmi mi záleží na tom, aby o něj bylo dobře postaráno.“ 

Národní divadlo nabídne zájemcům možnost blíže se seznámit s unikátními malbami během speciálních prohlídek, které bude pořádat v průběhu restaurování.

Bližší informace k organizaci a registraci na prohlídky budou k nalezení na webových stránkách.

OutStreamVideoPlayer

Aktivity MECENÁŠSKÉHO KLUBU NÁRODNÍHO DIVADLA v kalendářním roce 2013

Mecenášský klub oslavil letos v počtu 105 aktivních mecenášů své třetí narozeniny. Stále mezi sebou vítá nové členy. Mecenáši se pravidelně scházejí v krásných prostorách, které nabízí budovy Národního divadla a setkávají se s umělci, tanečníky a herci. Začátkem nové sezony se Mecenáši vypravili společně do Drážďan na představení ŠÍPKOVÁ RŮŽENKA, kde se v zákulisí setkali se sólistou Jiřím Bubeníčkem. V nedávné době v rámci NOCI DIVADEL navštívili komentovanou prohlídku historické budovy ND, přičemž zavítali i do prezidentských salonků, které jsou jinak veřejnosti nepřístupné. V prosinci navštíví jednu z finálních zkoušek připravované inscenace STRAKONICKÝ DUDÁK a podebatují s režisérem J. A. Pitínským. Ve svátečním čase, krátce před Štědrým dnem, čeká Mecenáše ADVENTNÍ KONCERT v Národním divadle a následné setkání se sólisty a hudebním ředitelem Opery ND Robertem Jindrou.

Mecenášský klub mimo jiné podpořil v tomto roce natočení oficiálního videospotu Baletu ND, realizaci série fotoportrétů umělců Činohry a Opery ND, či inscenaci Laterny magiky Antikódy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Lesy Praha: Pražští hasiči se školili v kácení nebezpečných stromů

22:17 Lesy Praha: Pražští hasiči se školili v kácení nebezpečných stromů

Jak správně postupovat při havarijních těžbách i rizikovém kácení se poslední lednový den učili hasi…