Duševní nemoci loni sužovaly 94 000 pojištěnců ČPZP. Jejich léčba stála 1,7 miliardy Kč

8.10.2021 12:09 odp. | Komerční článek

Duševní nemoci jsou poruchy lidského myšlení, cítění nebo chování. Ovlivňují především prožívání a vztahy s okolím. Mezi známé duševní onemocnění patří neurózy, bipolární porucha, demence, schizofrenie a další. Loni se s některou formou určité duševní poruchy léčilo 94 436 pojištěnců České průmyslové zdravotní pojišťovny (ČPZP).

Duševní nemoci loni sužovaly 94 000 pojištěnců ČPZP. Jejich léčba stála 1,7 miliardy Kč
Foto: ČPZP
Popisek: ČPZP

„V uplynulém roce jsme zaznamenali meziroční mírný pokles počtu duševně nemocných pojištěnců, ale nikoli pokles nákladů. Léčba duševních nemocí si totiž jen v ČPZP vyžádala bezmála 1, 7 miliardy Kč, což je o 88,5 milionu více než o rok dříve. Od roku 2016 pak tyto náklady vzrostly o 460 milionů Kč. Důvodem nárůstu nákladů je dostupnost a užívání moderních, stále nákladnějších léků, které jsou základem léčby duševních poruch a ovlivňují biologickou stránku nemoci,“ vysvětluje tisková mluvčí pojišťovny Elenka Mazurová.

Počty pacientů s duševním onemocněním a náklady ČPZP na jejich léčbu

Rok

Počet nemocných pojištěnců

Náklady na jejich léčbu v Kč

2016

89 573

1 234 366 009

2019

95 520

1 605 824 634

2020

94 436

1 694 326 820

Kromě užívání předepsaných léků je pro pacienta nezbytná celá řada podpůrných psychosociálních intervencí, jako je například psychoterapie, sociální práce a podobně. Česká průmyslová zdravotní pojišťovna v rámci svých preventivních programů přispívá na psychoterapii svým pojištěncům, kteří pociťují psychickou nepohodu. „Program Duševní  zdraví je v nabídce od letošního 8. února. Zařazením tohoto programu ČPZP vyšla vstříc požadavku Rady vlády pro duševní zdraví na účast v projektu z oblasti podpory a prevence duševního zdraví v souvislosti s dopady epidemiologické situace na duševní zdraví obyvatel České republiky,“ vysvětluje mluvčí Mazurová.

Potřebnou terapii klientům ČPZP nabízí asi 220 soukromých psychoterapeutů, kteří absolvovali akreditovaný psychoterapeutický kurz. Seznam terapeutů najdou klienti na webových stránkách ČPZP. „Jedno sezení u specialisty stojí pojištěnce ČPZP maximálně 700 Kč. Pojištěnci pak od pojišťovny mohou získat až 5x 500 Kč, tedy 2 500 Kč,“ vysvětluje podmínky programu mluvčí Mazurová. Program zatím využilo 341 pojištěnců, z toho 277 žen. ČPZP na tuto psychoterapii dosud přispěla částkou přesahující 586 tisíc Kč.

„Čerpání programu Duševní zdraví je v souladu s očekáváními a předpokládáme, že tento program zůstane v nabídce programů i pro rok 2022,“ dodává tisková mluvčí ČPZP. 

Duševní poruchy jsou vážným problémem celosvětově. Podle údajů Světové zdravotnické organizace se například deprese týká zhruba 300 milionů lidí a bipolární porucha 60 milionů lidí, demence pak postihuje 50 milionů obyvatel planety. Těžkou formou určité duševní poruchy trpí přibližně čtyři procenta světové populace.

Každý člověk by si měl najít chvíli na duševní pohodu a klid denně a zejména pak 10. října, kdy si připomínáme Světový den duševního zdraví. Poprvé ho Světová federace pro duševní zdraví, která sdružuje členy z více než 150 zemí světa, vyhlásila v roce 1992.

Česká průmyslová zdravotní pojišťovna registruje téměř 1,3 milionu klientů. Třetí největší zdravotní pojišťovna v zemi má více než sto poboček po celé republice. Klientům spolu s dostupnou a kvalitní zdravotní péčí nabízí atraktivní příspěvky a programy plné výhod, slev a bonusů.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: komerční tisková zpráva

Vaše rady nad zlato

Dobrý den, nemáte to jako politici lehké, na druhou stranu, jste za vodou, takže mimo realitu běžných lidí. Myslíte, že rady typu, více se oblečtě, méně se koupejte v teplé vodě... jsou k něčemu jinému, než že pobouří lidi? Ono to totiž vypadá, že vám úplně chybí sociální cítění nebo nevim.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

CzechInvest: Zájem investorů o nemovitosti v Česku nezastavila ani turbulentní doba

20:32 CzechInvest: Zájem investorů o nemovitosti v Česku nezastavila ani turbulentní doba

Jednou z klíčových služeb agentury CzechInvest je pomáhat investorům ve vyhledaní vhodné lokality pr…