EDUin: Čím chtějí být romští studenti, kteří obdrží roční stipendia na podporu studia?

23.10.2016 9:34 dop.

V pondělí 24.10.2015 se koná slavnostní předání 50 ročních stipendií romským studentům středních a vyšších odborných škol, kteří uspěli ve výběrovém řízení a byli přijati do Romského stipendijního programu. Rozhodující byl prospěch a sociální situace studentů, součástí žádosti bylo napsání esejí o jejich motivaci ke studiu a odůvodnění potřebnosti stipendia.

EDUin: Čím chtějí být romští studenti, kteří obdrží roční stipendia na podporu studia?
Foto: Hans Štembera
Popisek: Studenti, ilustrační foto

Z esejí většiny žadatelů, které jsou součástí žádosti o stipendium, zaznívá především to, že si tito studenti velice dobře uvědomují nutnost kvalitního vzdělání, aby měli šanci žít život podle svých představ a dostat se z vyloučených lokalit, ve kterých někteří se svými rodiči žijí. „Žiji ve vyloučené lokalitě s mou matkou. Tato lokalita je nebezpečná, byty v našem okolí jsou již připravené k demolici, ale stále zde bydlí lidé. Každodenně vidím neuvěřitelné věci. Někdy se mi nechce věřit, že žijeme ve 21.století. Nechci žít v takových podmínkách, proto chci studovat,“ svěřil se programu jeden žadatel o podporu.

Předávání stipendií budou přítomni studenti z celé České republiky, mezi jinými:

David K. - studuje na Janáčkově konzervatoři a gymnáziu v Ostravě hru na saxofon, bicí a klavír. Chce doučovat děti a být učitelem hudby. Je z Valašského Meziřičí.

Robin K.- studuje na Janáčkově konzervatoři a gymnáziu hru na trubku. Chce být také učitelem hudby, pomáhat talentovaným romským dětem a podporovat je v jejich snech. Chce být vzorem pro další mladé trumpetisty. Je z Valašského Meziřičí

Erik S. - student střední školy podnikatelské. Hraje fotbal za Slavii Praha. Chce být profesionálním fotbalistou a trenérem. Je z Prahy.

Kateřina D. - studuje na prestižním státním gymnáziu. Je velmi aktivní v různých olympiádách (angličtina, zeměpis, český jazyk atd.) a účastnila se projektu o uprchlících. Umístila se jako 5. v Evropě. Jejím snem je studovat na vysoké škole, chce aby na ni rodina byla pyšná. Je z Chomutova.

Jozef P. - student státního gymnázia, reprezentuje školu ve francouzštině. Chce se stát špičkovým lékařem. Je z Uherského Hradiště.

Mário H. - student gymnázia. Získal ocenění za reprezentaci školy v jazykových a přírodovědeckých soutěžích.Chce získat úroveň C1 z německého jazyka. Žije sám s matkou a je z Uherského hradiště.

Emil G. - student bezpečnostně-právní akademie, účastní se soutěží v boxu. Aby mohl studovat, museli se rodiče zadlužit. Chce mít práci, která ho bude bavit. Chce pomáhat lidem jako policista, mít klub bojového umění. Chce, aby lidé věděli, že Romové považují vzdělání za důležité. Je z Ostravy.

Alexandr P. – je studentem multimediální a reklamní tvorby. Působil v Junior TV. Bydlí ve vyloučené lokalitě. Každý den vidí lidi, jak žijí ve velmi špatných podmínkách. Je z Ostravy.

Akce se koná 24.10.2015 od 11.30 v Kaiserštejnském paláci na Malé straně. Pozvánku na akci najdete v příloze zprávy nebo si ji můžete stáhnout ZDE.

Jitka Votavová , projektová manažerka Romského stipendijního programu pro studenty SŠ a VOŠ, řekla: „Romský stipendijní program, který byl spuštěn v lednu letošního roku, má za cíl dorovnat šance mladým lidem ze sociálně znevýhodněného prostředí, umožnit jim studovat na školách podle jejich snům a schopností tak, aby se ale jejich rodiče nemuseli kvůli jejich studiu zadlužit, což je častým jevem v romských rodinách. Všichni vím, že vzdělaní Romové budou pak přínosem celé společnosti.“

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

Mgr. Petr Gazdík byl položen dotaz

Co jste si myslel, když jste používal šifrovaný mobil?

Já si u vás myslím, že jste se nedpouštěl žádné korupce, ale nechápu, proč jste se do toho všeho vůbec namočil? Proč jste s takovým člověkem, jako je Redl jezdil na dovolenou?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

FN Hradec Králové: Lékaři Kliniky otorinolaryngologie a chirurgie hlavy a krku implantovali již 100 kochleárních implantátů

22:11 FN Hradec Králové: Lékaři Kliniky otorinolaryngologie a chirurgie hlavy a krku implantovali již 100 kochleárních implantátů

Lékaři Kliniky otorinolaryngologie a chirurgie hlavy a krku Fakultní nemocnice Hradec Králové proved…