ERÚ: V hlavní roli spotřebitel

19.07.2017 11:04 | Zprávy

Energetický regulační úřad každoročně vytváří Národní zprávu, kterou odesílá Evropské komisi. Letos půjde do Bruselu naposledy s mým podpisem coby předsedkyně ERÚ. Čím se může Česká republika i úřad pochlubit, které body můžeme naopak kritizovat? O tom pojednává mé úvodní slovo Národní zprávy, které si zde můžete přečíst v doslovném znění.

ERÚ: V hlavní roli spotřebitel
Foto: ERÚ
Popisek: ERÚ

Vážení čtenáři,

dovolte, abych vám přiblížila dění na českém energetickém trhu. Minulý rok se projevilo, do jaké míry se v České republice povedlo vybudovat konkurenční prostředí. Za dvanáct měsíců bylo v České republice uskutečněno víc než 550 tisíc změn dodavatele energií. Několik předchozích let přitom bylo charakteristických opačným trendem.

Meziroční nárůst počtu změn dodavatele o 15 % je způsobený mnoha faktory. Mezi ty nejdůležitější patří posilování ochrany spotřebitele a kontinuální zlepšování obecné spotřebitelské informovanosti, o které se Energetický regulační úřad (ERÚ) aktivně zasazuje. Důležitou událostí bylo v tomto ohledu zavedení indikativních cen plynu, ukazatele přiměřených cen pro koncové zákazníky. Úřadu se tímto krokem povedlo výrazně aktivizovat klienty a především samotné dodavatele. Ti již po prvním uvedení „indexu" snížili své ceníkové ceny – za nemalé pozornosti médií, která praktický dopad indexu ještě znásobila.

Z hlediska Evropské unie je stěžejním úkolem ERÚ, jako národního regulátora, implementace pravidel vnitřního energetického trhu. Několikaletá příprava kodexů sítě a pokynů, na kterých se mnou vedený úřad podílel, vedla loni například k přijetí Kodexu sítě o vyrovnávání plynárenských soustav. Také díky tomu se zvýšily objemy obchodů na vnitrodenním trhu až o 70 %.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Ing. Vlastimil Hebr byl položen dotaz

Jak zaručíte, že tu nehrozí cenzura a zneužití veřejnoprávních médií pro vaši propagandu?

Podle poslance Nerušila se má kontrolovat obsah veřejnoprávních médií. To jako vážně? Já mám obavu, že jen nahlas řekl, co za tím zrušením poplatků fakt je. Státní propaganda v médiích a tvrdá cenzura tu už byla, fakt dopustíte, aby se vrátila? Já chápu, že se vám nemusí líbit, co média píší nebo vy...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Správa železnic: Pokrytí prvních železničních tunelů sítí 5G

22:33 Správa železnic: Pokrytí prvních železničních tunelů sítí 5G

Správa železnic zlepšila kvalitu a dostupnost hlasových i datových služeb pro cestující ve vlacích n…