Evropský soud pro lidská práva rozhodl, že došlo k porušení práva

11.01.2018 22:38

Prohlášení Ministerstva spravedlnosti k rozsudku Evropského soudu pro lidská práva ve věci Colloredo Mansfeldová proti České republice

Evropský soud pro lidská práva rozhodl, že došlo k porušení práva
Foto: hns
Popisek: Fotokoláž.

11. ledna 2018 rozhodl Evropský soud pro lidská práva o tom, že v restitučním řízení vedeném stěžovatelkou o mobiliář zámku Opočno došlo k porušení práva na spravedlivý proces chráněného článkem 6 Evropské úmluvy o ochraně lidských práv, a to z důvodu nedodržení zásady kontradiktornosti řízení.

Rozsudek ve věci navazuje na před rokem vydaný rozsudek v kauze bratrance stěžovatelky Jeroma Colloredo Mannsfelda, který ve vnitrostátním řízení vystupoval vedle stěžovatelky jako spolužalobce. Obě stížnosti postupně posuzované Soudem ve Štrasburku tudíž vyvolávaly totožné otázky.

Pro rozhodnutí o sporném restitučním nároku bylo zásadní určit, zda vlastnictví k zámku přešlo na stát před či až po rozhodném dni 25. února 1948. Vnitrostátní soudy v tomto ohledu opřely svůj závěr o rozhodnutí Ministerstva zemědělství z roku 1947, jímž byl zámek Opočno prohlášen za státní kulturní památku. Tento klíčový důkaz však nebyl stěžovatelce a jejímu bratranci v řízení předložen k vyjádření, čímž dle Soudu došlo k porušení zásady kontradiktornosti řízení. 

Stěžovatelce byla přiznána náhrada nemajetkové újmy ve výši 6400 eur. Nyní má možnost požádat Ústavní soud o obnovu řízení o původně podané ústavní stížnosti.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

České dráhy: Vlaky RegioSpider vyjely na trať z Postoloprt do České Lípy

7:34 České dráhy: Vlaky RegioSpider vyjely na trať z Postoloprt do České Lípy

Na železniční lince U11 Postoloprty – Louny – Česká Lípa nově nasazují České dráhy čtyři motorové v…