FAEI.cz: Elektřina v probíhající topné sezóně opět zdraží

28.10.2019 15:57

Elektřina v probíhající topné sezóně opět zdraží, avšak méně výrazně než loni, průměrně kolem pěti procent. „Zvýšení cen elektřiny neunikne nikdo,“ říká v rozhovoru pro portál FAEI.cz hlavní ekonom Czech Fund. Od listopadu zdraží „velcí hráči“, takže ti menší se postupně připojí, dodává.

FAEI.cz: Elektřina v probíhající topné sezóně opět zdraží
Foto: Depositphotos.com
Popisek: Elektrický prodlužovací kabel - ilustrační foto

Dodavatelé elektřiny zdražují postupně, a třeba jen u části svých zákazníků, nikoli naráz. „Od listopadu zdražují velcí hráči, ČEZ a E.ON, takže ti menší se postupně připojí. Nakonec zvýšení cen elektřiny neunikne nikdo, žádný spotřebitel,“ říká Kovanda v rozhovoru.

Podle něj za vyšší cenu elektřiny může zejména zdražení tzv. emisních povolenek. Za jejich zdražením stojí regulace Evropské komise, která rozhodla, že část povolenek stáhne z trhu, čímž ty zbývající učinila dražší. Elektrárny v EU si musejí kupovat povolení na vypouštění emisí oxidu uhličitého do ovzduší, které při výrobě elektřiny vznikají, a dražší povolenky promítají do ceny elektřiny. „Bez povolenek by elektrárny čelily značným pokutám,“ vysvětluje ekonom.

V průměru letos elektřina domácnostem podle dat Českého statistického úřadu zdražuje meziročně zhruba o desetinu. Dodavatelé elektřiny však své ceníky mění postupně, nikoli v jeden okamžik. Další vlna zdražování nastane začátkem roku 2020.

Někteří dodavatelé ale třeba vůbec nezdraží a budou se na nezvýšené ceny snažit přilákat zákazníky od konkurence. „Přecházením od dodavatele k dodavateli tak může zákazník citelně pozdržet cenový nárůst, který pocítí na vlastní peněžence. Musí však situaci sledovat a využívat například internetové srovnávače. Nakonec však zdražení elektřiny neunikne nikdo,“ tvrdí Kovanda.

Celý rozhovor s Lukášem Kovandou si můžete přečíst ZDE.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

MUDr. Zdeněk Hřib byl položen dotaz

Kdo nese odpovědnost za situaci v Praze? Vláda nebo Vy?

Jako primátora se vás ptám. Jak je možné, že se v jiných krajíc řeší, zda mají pro uprchlíky kapacity (ubytovací, zdravotní, sociální, práci…),v Praze toto evidentně nikdo neřešil, nikdo se lidí neptal. Víte mě to přijde tak, že hlavně pažané jsou solidární hodně, ale zbytek republiky méně a ze všeh...Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

DPP: Do Opletalovy ulice se vrací provoz tramvají

13:20 DPP: Do Opletalovy ulice se vrací provoz tramvají

Po více než 44 letech se do Opletalovy ulice v Praze 1 vrací provoz tramvají. Dopravní podnik hl. m.…