FAEI.cz: Na českém pivu si už pochutnali i v Antarktidě

9. 10. 2019 11:41

Letošní červenec přinesl pivní rekord: výstav piva stoupl o dvě procenta na 1,68 milionu hektolitrů. V porovnání s červencovými výsledky minulých let je to vůbec nejvíce. „Pokud ale vedra překročí tropickou třicítku, spotřeba piva klesá a konzumenti preferují vodu, eventuálně nealkoholické nápoje,“ říká v rozhovoru pro portál FAEI.cz předseda Českého svazu pivovarů a sladoven František Šámal.

FAEI.cz: Na českém pivu si už pochutnali i v Antarktidě
Foto: FAEI.cz
Popisek: Předseda Českého svazu pivovarů a sladoven František Šámal
reklama

Rostoucí trend je podle Šámala patrný hlavně u ležáků, tedy jedenácti a dvanáctistupňových piv, které nás proslavily po světě. Jejich spotřeba v červenci meziročně vzrostla o 8,5 procenta.

Pokud jde o export, který rovněž roste, jednodušší by bylo vyjmenovat země, kam se české pivo nevyváží, říká Šámal v rozhovoru. „Z celkových zhruba dvou stovek existujících států jich české pivo zatím nenakupuje asi 60,“ upřesňuje. Do této skupiny samozřejmě patří muslimské země, i když i ty projevují zájem alespoň o nealkoholická piva nebo sladové nápoje.

Nejvíc české pivo chutná Slovákům, Němcům a Polákům. Mimo EU se v posledních letech výrazně zvyšuje export do Ruska. Ze zemí, které se z hlediska exportu dají považovat za exotické, nejvíce rostou Jižní Korea nebo Vietnam. Jen v roce 2018 přibylo sedm nových exportních destinací, mezi nimi i Antarktida. „Je to zásluha českých výzkumníků, kteří české pivo vyvezli na nejchladnější kontinent a příležitostně jím hostili zahraniční kolegy,“ vysvětluje František Šámal.

Pivovarnictví a sladovnictví označuje za řemesla, která vyžadují umět se ve správnou chvíli správně rozhodnout. „Pivo pořád chce svůj čas. Krok po kroku čekáte, jestli se všechno povedlo, když ne, musíte si s tím poradit,“ připomíná předseda. To je také jeden z důvodů, proč se Český svaz pivovarů a sladoven připojil i k projektu Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR Fandíme řemeslu.

Celý rozhovor s Františkem Šámalem si můžete přečíst zde.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: komerční tisková zpráva
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Armáda ČR: Vojáci, kteří se vrátili z Pobaltí, převzali ocenění

22:03 Armáda ČR: Vojáci, kteří se vrátili z Pobaltí, převzali ocenění

Dvaaosmdesát vojáků, kteří donedávna působili v Pobaltí v rámci alianční předsunuté přítomnosti (eFP…