FAEI.cz: Polské zemědělce vláda padnout nenechá, říká šéf Ovocnářské unie ČR

05.08.2019 15:36

V pěstování ovoce Česká republika nikdy nebyla soběstačná. „Většinu spotřeby dovážíme – podle jednotlivých druhů od 50 až po 90 procent. Ovocnáři ale paradoxně nejvíc odnesli ruské embargo na zboží z EU, i když jsme naše ovoce do Ruska prakticky nevyváželi,“ říká v rozhovoru pro portál FAEI.cz Martin Ludvík, předseda Ovocnářské unie České republiky.

FAEI.cz: Polské zemědělce vláda padnout nenechá, říká šéf Ovocnářské unie ČR
Foto: FAEI
Popisek: Martin Ludvík, předseda Ovocnářské unie ČR

Ta patří mezi profesní spolky, které se zapojily do projektu Asociace malých a středních podniků a živnostníků České republiky „Fandíme řemeslu“ na podporu tuzemských cechů, řemeslníků a tradičních profesí.

„O odbyt přišlo Polsko, které je největším producentem v Unii. A polští farmáři potřebovali rychle najít nová odbytiště,“ vysvětluje Ludvík v rozhovoru. Podle něj za to může charakter výroby, který je dán trvalými kulturami: „Když pěstujete zeleninu, a najednou pro ni nemáte odbyt, tak příští rok zasadíte něco jiného.“

Ale pětiletý sad, který právě začal pořádně rodit, jen tak zlikvidovat nemůžete. „Polákům se to podařilo drastickým snížením cen, na které slyší obchodní řetězce. Nutno dodat, že s masivní podporou polského státu,“ říká předseda Ovocnářské unie.

Zatímco u nás živí zemědělství zhruba sto tisíc lidí, v Polsku čtyři miliony. „Ty vláda nemůže nikdy nechat padnout, velí jí to pud sebezáchovy. Takže nejmenší farmáři jsou zcela osvobozeni od daní, nad určitou hranici obratu platí dvě procenta! K tomu minimální zdravotní a sociální pojištění… a také značná benevolence kontrolních orgánů například při používání pesticidů,“ dodává Martin Ludvík.

Celý rozhovor s Martinem Ludvíkem si můžete přečíst ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ministerstvo spravedlnosti: Začíná sběr podnětů pro zlepšení Výroční statistické zprávy

9:06 Ministerstvo spravedlnosti: Začíná sběr podnětů pro zlepšení Výroční statistické zprávy

Již počtvrté se bude v následujícím roce zpracovávat Výroční statistická zpráva - České soudnictví 2…