FN Brno: Nový projekt zkoumá vliv psychoterapie na léčbu nespavosti

24. 10. 2017 10:01

Studie Skupinová psychoterapie v léčbě insomnie při bolestivé polyneuropatii (neuropatické bolesti) je pilotní studií připravovaného projektu Insomnie při bolestivé polyneuropatii, porovnání efektu léčby pregabalinem a psychoterapie. Řešiteli studie jsou přednosta Neurologické kliniky FN Brno prof. MUDr. Josef Bednařík, CSc., a MUDr. David Kec, na výzkumu se podílí také řada dalších zaměstnanců Neurologické kliniky FN Brno a postgraduálních studentů Masarykovy univerzity. Studie byla zahájena v květnu 2017 a ukončení sběru dat je plánováno na srpen 2018, bude tedy probíhat 15 měsíců.

FN Brno: Nový projekt zkoumá vliv psychoterapie na léčbu nespavosti
Foto: fnbrno.cz
Popisek: Fakultní nemocnice Brno - logo

„Jde o první takto zaměřenou studii na naší klinice. Jejím cílem je vyzkoušet klinický efekt skupinové psychoterapie v léčbě nespavosti jako alternativní a doplňkové léčby. Účelem studie je optimalizovat léčebný postup a prozkoumat, zda může být pro pacienty trpící poruchou spánku pro bolest přínosné doplnění psychoterapeutické intervence, tedy léčba multidisciplinárním profesionálním týmem sestávajícím z lékařů i psychoterapeutů,“ objasňuje prof. Josef Bednařík.

Zapojit se do studie mohou ale pouze pacienti, kteří trpí neuropatickou bolestí a v jejím důsledku i nespavostí. „Neuropatická bolest je zvláštní typ bolesti způsobené poškozením nervů (např. bolest při cukrovce v rámci tzv. diabetické polyneuropatie) či následkem onemocnění mozku a míchy (např. bolest vzniklá po mrtvici). Pokud pacient trpí bolestí z jiných příčin (dlouhodobé bolesti zad, bolesti končetin při onemocnění cév, obecně bolesti kloubů a pohybového aparátu při degenerativních onemocněních), nemůžeme ho bohužel do projektu zařadit,“ vysvětlil MUDr. David Kec.

V rámci studie projde každý pacient několika speciálními vyšetřeními, součástí je např. polysomnografické vyšetření, které pobíhá během spánku s cílem zjistit, do jaké míry je spánek u pacienta narušen. Kromě vyšetření zdravotního stavu pacient absolvuje celkem devět dvouhodinových skupinových psychoterapeutických setkání.

Bližší informace včetně kontaktů, na které se mohou případní zájemci o zapojení do studie přihlásit, naleznete ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Lesy Praha: Štípárna dřeva rozšiřuje prodejní místa

22:39 Lesy Praha: Štípárna dřeva rozšiřuje prodejní místa

Chcete se v zimě zahřát teplem ze dřeva pražských lesů, ale do štípárny ve Kbelích je to pro vás dal…