Finanční a ekonomický institut: Regulace hazardu přinese především cenzuru internetu

02.06.2016 8:10

Přísnější regulace hazardu, kterou schválili poslanci a senátoři, přinese především cenzuru internetu. To je závěr analýzy, kterou na svých stránkách zveřejnil Finanční a ekonomický institut (FAEI).

Finanční a ekonomický institut: Regulace hazardu přinese především cenzuru internetu
Foto: Finanční a ekonomický institut
Popisek: Finanční a ekonomický institut
reklama

„Naprosto nejpodstatnějším dopadem zákona je to, že se kvůli němu zdraží přístup k internetu každému uživateli internetu v této zemi a ne jen odhadovanému půl milionu hráčů a gamblerů,“ říká jeho předseda Přemysl Souček.

Analýza upozorňuje, že od začátku roku 2017 bude mít ministerstvo financí pravomoc blokovat webové stránky s nepovoleným hazardem. A poskytovatelé připojení k internetu na území Česka budou mít nově povinnost zamezit přístupu na tyto internetové stránky.

Norma vzbuzuje velkou nevoli kvůli cenzuře internetu, poukazuje analýza. Odborníky mrzí, že nebyly vyslyšeny argumenty týkající se technických aspektů blokování internetu. To je podle nic prakticky nerealizovatelné a vždy se najdou možnosti, jak ho obejít.

Podle vládního koordinátora digitální agendy Tomáše Prouzy je „návrh na blokování webů podezřelých z provozování nelegálních hazardních her úředníky ministerstva financí je technicky nedomyšlený“. A myslí si to i předseda ČTÚ Jaromír Novák: „Navrhovaný způsob regulace nedokáže zamezit přístup účastníků k předmětným stránkám, a tudíž nesplní deklarovaný cíl.“

Náklady na blokování se mohou ve svých důsledcích promítnout do cen účtovaných spotřebitelům za poskytnuté služby. Na to už delší dobu upozorňuje např. doménové sdružení CZ.NIC. Návrh totiž vůbec nepočítá s náklady, kterými blokování zatíží poskytovatele připojení.

Kompletní znění analýzy si můžete přečíst zde.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: komerční tisková zpráva
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

ČEZ pomůže dětem s fyzikou, chystá i soutěž o 200 000 korun

13:18 ČEZ pomůže dětem s fyzikou, chystá i soutěž o 200 000 korun

Domácí výuku fyziky si děti a studenti mohou zpestřit díky obnovenému projektu Vím proč od Skupiny Č…