František Jiřík: Je právním dokumentem nařízení vlády nebo odborné stanovisko?

30.10.2013 17:04 | Zprávy

České sdružení pro technická zařízení (ČSTZ) vydalo odborné stanovisko č. 160/2013 k platnosti nařízení vlády č. 91/2010 Sb., o podmínkách požární bezpečnosti při provozu komínů, kouřovodů a spotřebičů paliv.

František Jiřík: Je právním dokumentem nařízení vlády nebo odborné stanovisko?
Foto: Hans Štembera
Popisek: Komín, ilustrační foto

Toto stanovisko říká, že nařízení vlády č. 91/2010 Sb. nelze aplikovat na plynové spotřebiče a majitel, správce objektu či uživatel spotřebiče na plynné palivo tudíž nemusí provádět čištění, kontrolu ani revizi spalinových cest podle tohoto nařízení. Jako soudní znalec v  oboru stavebním, se zvláštní specializací kominictví, nemohu souhlasit a dovoluji si vysvětlit, proč.

ČSTZ opírá své stanovisko o dva dílčí závěry:

1) provoz plynového spotřebiče lze považovat z hlediska legislativního, konkrétně na základě zákona č. 133/1985 Sb., o požární ochraně, za provoz bez zvýšeného požárního nebezpečí

2) provoz komína a kouřovodu, jimiž jsou odváděny spaliny od plynového spotřebiče, lze považovat za požárně bezpečný z hlediska technického, neboť při spalování plynů nevznikají hořlavé zbytky (saze) v množství, které by mohlo ohrozit požární bezpečnost objektu, a navíc není k dispozici zdroj schopný zapálit omezené množství sazí

Podívejme se na problematiku kontroly spalinové cesty z hlediska soudního znalce. Na úvod podotýkám, že nařízení vlády č. 91/2010 Sb. je právní předpis projednaný v legislativním procesu všemi resorty a legislativní radou vlády a schválený vládou. V § 2 „Kontrola spalinové cesty“ tohoto nařízení je mimo jiné uvedeno v odstavci (2) pod písmenem e), že kontrola se provádí posouzením jejího stavebně technického stavu.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Ing. Tomáš Goláň byl položen dotaz

Volby

Voliči si zvolili, koho zvolili. Jak si vysvětlujete, že nezvolili vás? To, že ANO dost rozhazuje je i pravda, ale co je špatného na tom, že to jak vy tvrdíte sype mezi občany? Asi by to chtělo sypat z rozumem, ale sypat třeba je nebo podle vás ne?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

MŽP: Nové vedení představilo zaměstnancům priority resortu

22:33 MŽP: Nové vedení představilo zaměstnancům priority resortu

Shodit mediální nálepky, představit se tváří v tvář a jasně deklarovat, že základem nové etapy resor…