Glaukomový den ve Fakultní nemocnici u sv. Anny v Brně

07.11.2016 19:46 | Zprávy

Svatoanenská nemocnice v pondělí 7.11.2016 od 8:00-14:00 pořádala Glaukomový den zaměřený na prevenci závažného onemocnění, které je druhou nejčastější příčinou slepoty na světě.

Glaukomový den ve Fakultní nemocnici u sv. Anny v Brně
Foto: FNUSA
Popisek: FNUSA

„Lidé si budou moci nechat změřit nitrooční tlak bezkontaktním tonometrem. Procedura je bezbolestná, rychlá a umožňuje odhalit nejčastější typ zeleného zákalu,“ vysvětluje Lubomír Hanák, primář Oddělení nemocí očních a optometrie.

Glaukom (zelený zákal) patří do skupiny onemocnění, při kterém je přerušen oběh tekutiny v oku,  nedochází k její absorbci a tím se zvyšuje tlak uvnitř oka (nitrooční tlak). Vysoký nitrooční tlak může mít v konečném důsledku vliv na zrakový nerv, který spojuje oko a mozek. Nebezpečí tkví v tom, že zvýšený nitrooční tlak může zůstat dlouhou dobu bez povšimnutí pacienta a důsledkem může být trvalé a nevratné poškození zrakového nervu a následně i zraku s omezením zorného pole. Společně se stárnutím světové populace se odhaduje, že v roce 2020 může být onemocněním postiženo až 80 milionů osob, z toho 2 až 4 % populace bude  nad 40 let. Ve většině případů, a zejména v počáteční fázi, je postižení téměř bezpříznakové. Proto je tak důležité pravidelné preventivní měření nitroočního tlaku u očního lékaře.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

autor: Tisková zpráva

Rozpad EU

Dobrý den, opravdu myslíte, že je rozpad EU pravděpodobný? Že si kapříci vypustí rybník, a že rozpad země jako třeba Francie nebo Německo dopustí? A vlastně je vůbec rozpad možná jinak, než že z EU většina států vystoupí?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Policie ČR: Potvrzeno, příčinou vzniku požáru byla nelegální výroba drog

22:03 Policie ČR: Potvrzeno, příčinou vzniku požáru byla nelegální výroba drog

Ostravští kriminalisté obvinili pět osob.