HK ČR: Třináctý plat naplánovalo letos přes 40 procent zaměstnavatelů

28.12.2024 11:14 | Tisková zpráva

S třináctým platem mohli na konci letošního roku počítat zaměstnanci ve 41,8 % firem zapojených do pravidelného šetření Hospodářské komory ČR zvaného Komorový barometr. Téměř třetina respondentů (29,5 %) uvedla, že tento benefit poskytují pravidelně každý rok, zatímco 12,3 % firem se rozhodlo mimořádně odměnit zaměstnance s cílem udržet si je v silné konkurenci na trhu práce. Zároveň však 58,2 % firem 13. plat nevyplatí, podstatná část z nich ale svým zaměstnancům zvýšila průběžné měsíční mzdy.

HK ČR: Třináctý plat naplánovalo letos přes 40 procent zaměstnavatelů
Foto: HK ČR
Popisek: Hospodářská komora České republiky

Vyplácení 13. platů se liší podle velikosti firmy. Nejčastěji tento benefit poskytují velké firmy, z nichž 53,2 % vyplácí 13. plat každoročně a další čtvrtina (25,5 %) tak letos učiní s cílem udržet si zaměstnance. Celkově tedy téměř 80 % velkých firem odměňuje své zaměstnance mimořádnými odměnami. Naopak mezi malými a mikro firmami je poskytování 13. platů vzácnější, a to pravděpodobně především z důvodu finančních omezení.

Z hlediska odvětví vyplácí nejvíce firem 13. plat ve zpracovatelském průmyslu (44,4 %) a ve stavebnictví (47,2 %). Naopak nejméně často poskytují mimořádné odměny firmy z oblasti osobních služeb, kde tento benefit poskytuje jen 33,3 % respondentů.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

autor: Tisková zpráva

Zuzana Majerová byl položen dotaz

Vítáte Trumpův ,,mírový plán“

Rusko je podle vás vítěz války. To je podle vás dobře? Co myslíte, že udělá Putin pak, když mu to s Ukrajinou takto snadno vyjde? Nemělo se spíš udělat víc, aby byl on ten poražený? Děkuji za odpověď. Jana

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

MHMP: Pražské školy začnou nabízet menstruační potřeby zdarma

10:34 MHMP: Pražské školy začnou nabízet menstruační potřeby zdarma

Školní instituce v hlavním městě začnou od ledna 2026 poskytovat menstruační potřeby svým žákyním, s…