HK ČR usiluje o zavedení elektronické karty pracovníka

22.11.2012 18:25 | Zprávy
autor: komora.cz

Hospodářská komora České republiky (HK ČR) usiluje o zavedení elektronické karty pracovníka, ve které by byl zaznamenán průběh zaměstnání, také zda má daný pracovník v pořádku lékařské prohlídky, či zdali je řádně proškolen a to včetně bezpečnosti práce. Elektronická karta by rovněž evidovala, od kdy je pracovník zaměstnán.

HK ČR usiluje o zavedení elektronické karty pracovníka
Foto: Archiv
Popisek: Hospodářská komora - logo

„V případě zavedení takové elektronické karty by mohl být pracovník zkontrolován velmi jednoduchým způsobem. Navíc by tak odpadla nutnost dokladů v papírové podobě. To je to, co podnikatelům nyní chybí. My musíme znát, odkud člověk přichází, co dříve dělal a jakou má kvalifikaci. Právě to jsou fakta, která pomohou zaměstnavatelům, zaměstnancům a v neposlední řadě i MPSV, které do firem posílá jednu kontrolu za druhou,“ řekl Petr Kužel, prezident HK ČR na XII. Mezinárodní konferenci TZ Praha 2012.

Hospodářská komora České republiky je nápomocna Ministerstvu práce a sociálních věcí ČR v odhalování nelegální práce, nicméně apeluje na zásadní rozdíl mezi nelegálním zaměstnáváním a subdodavatelem. „Někteří kontroloři a média si tyto dvě věci neustále zaměňují. Mám na stole za poslední čtyři měsíce stovku dopisů a žádostí o pomoc. Jsou dokonce firmy, které Státní úřad inspekce práce od začátku roku navštívil už devatenáctkrát, byť při předešlých kontrolách nenašel žádné pochybení. Kontroluje se kontrolované,“ uvedl prezident Kužel.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Ing. Kateřina Konečná byl položen dotaz

ČT a demonstrace

Proč by se zaměstnanci ČT nemohli demonstrovat? Není právo demonstrovat dáno Ústavou, která platí pro každého? A co, že je demonstrace proti rozhodnutí zvolených politiků. To se jako nesmí? A můžete uvést konkrétní příklady, kdy jsou na Déčku vysílány zkreslené informace? My teda Déčko máme zrovna m...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

ÚOHS zahájil kartelové řízení se dvěma IT firmami

16:32 ÚOHS zahájil kartelové řízení se dvěma IT firmami

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže zahájil v minulých dnech správní řízení se dvěma společnostmi, …