HZS ČR: Prohlášení k smrtelnému úrazu příslušníka HZS hl. m. Prahy u požáru lakovny

01.06.2017 18:12

Vzhledem k tomu, že od počátku nebylo jasné, jak ke smrtelnému zranění příslušníka HZS hl. m. Prahy přesně došlo, byly bezprostředně po události ustanoveny dvě vyšetřovací komise.

HZS ČR: Prohlášení k smrtelnému úrazu příslušníka HZS hl. m. Prahy u požáru lakovny
Foto: udalosti112.cz
Popisek: Hasičský záchranný sbor ČR - logo

První komise byla ustanovena generálním ředitelem HZS ČR a kromě odborníků z generálního ředitelství HZS ČR v ní byli zastoupeni i příslušníci z jiných krajů. Druhá komise byla ustanovena ředitelem HZS hl. m. Prahy. Obě komise začaly pracovat paralelně, ale nezávisle na sobě. Současně se rozběhlo i šetření Policie ČR.

Vzhledem k náročnosti celého vyšetřování se termín ukončení šetření posunul z původně předpokládaného konce března až na květen a se závěry šetření byli oba ředitelé seznámeni v závěru minulého týdne.

Obě komise shodně konstatovaly, že nedošlo ke zranění příslušníka jeho zavalením či propadnutím. Zásahová výzbroj i výstroj, kterou byl zasahující hasič vybaven, byla v pořádku. K úrazu tedy nedošlo ani selháním dýchacího přístroje nebo jiných technických prostředků.

I přes mnohá zjištění, která pomohla případ osvětlit, se řadu skutečností nepodařilo objasnit. Zejména se jedná o otázku, proč se příslušník oddělil od skupiny. Mohl tak jednat v reakci na informaci, se kterou pracovali všichni zasahující hasiči, že se v objektu nachází pohřešovaná osoba. To už je ale pouhá spekulace a motiv jednání zemřelého hasiče se pravděpodobně nikdy nepodaří odhalit.

Přestože se důvod tragické smrti objasnit nepodařilo, bude snahou vedení celého Hasičského záchranného sboru ČR podobným neštěstím do budoucna co nejvíc předcházet. Na základě podkladů z vyšetřování budou přijata organizační i technická opatření. Mezi organizační patří například změna taktického postupu při zásahu v uzavřených prostorách. Po technické stránce bude snaha hasiče lépe vybavit technickými prostředky.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Národní památkový ústav: Brtnice se stala Historickým městem roku 2018

20:28 Národní památkový ústav: Brtnice se stala Historickým městem roku 2018

Na Pražském hradě se konalo slavnostní setkání u příležitosti Mezinárodního dne památek a sídel, při…