Hnutí DUHA: Beskydskou populaci rysa ovlivňuje časté příbuzenské křížení

30.11.2018 10:59

Mezinárodní seminář, pořádaný příští úterý 4. 12. v Dolní Lomné v Moravskoslezských Beskydech představí aktuální výsledky monitoringu vlka a rysa i novou studii, zabývající se genetikou rysa ostrovida, která byla tento týden publikována v prestižním vědeckém časopise Heredity.

Hnutí DUHA: Beskydskou populaci rysa ovlivňuje časté příbuzenské křížení
Foto: hnutiduha.cz
Popisek: Hnutí Duha - logo

Akci organizují Hnutí DUHA Olomouc, Ústav biologie obratlovců AV ČR ve spolupráci se Správou CHKO Beskydy a slovenskými partnery projektu česko-slovenské spolupráce: Štátnou ochranou přírody SR a Národným lesnickým centrom.

Na programu budou kromě výsledků z dlouhodobého monitoringu šelem i příspěvky zabývající se potravní ekologií šelem, ochranou stád před hospodářskými zvířaty, přípravou tzv. Plánu péče o velké šelmy v Česku a na Slovensku nebo genetikou velkých šelem.

Právě výsledky z podrobného genetického monitoringu ukazují zranitelnost okrajové rysí populace na česko-slovenském pomezí. Studie publikovaná tento týden v prestižním vědeckém časopise Heredity odhalila, že pytláctví a zvyšující se fragmentace vhodného prostředí vedly v posledních letech ke zvýšenému příbuzenského křížení, které může ohrozit životaschopnost zdejší populace. Rys se v československém pohraničí vyskytuje v malé populační hustotě a neosidluje zatím všechny vhodné biotopy, rozmnožování pak probíhá v malých rodinných skupinách, kdy se mezi sebou kříží blízce příbuzná zvířata. Na výzkumu se podílel autorský kolektiv z Ústavu biologie obratlovců AV ČR, Biotechnologické fakulty Univerzity v Ljublani, Mendelovy univerzity v Brně a z Hnutí DUHA.

Na monitoringu velkých šelem a sběru vzorků pro genetické analýzy se dlouhodobě podílejí zejména dobrovolníci Vlčích hlídek Hnutí DUHA. Dvě školení nových zájemců proběhla na seminářích na Třeštíku a v Huslenkách, další dobrovolníci se mohou zapojit v průběhu celého roku (více informací na vlci.hlidky@hnutiduha.cz).

Miroslav Kutal, expert na velké šelmy z Hnutí DUHA Olomouc a akademický pracovník Mendelovy univerzity v Brně řekl:
„Mezinárodní seminář představí výsledky z dlouhodobého monitoringu šelem i situaci v sousedním Slovensku. Zveme myslivce, lesníky a chovatele ovcí, věříme, že tyto informace poskytnou důležité informace do debaty o návratu šelem do naší krajiny.“

Jarmila Krojerová, výzkumná pracovnice z Ústavu biologie obratlovců AV ČR a Mendelovy univerzity v Brně řekla:
„Výzkumu rysí populace v oblasti Beskyd a Javorníků se za pomoci moderních genetických metod věnujeme už od roku 2010. V průběhu relativně dlouhé doby je možné docela dobře zrekonstruovat celou genealogii zde žijících rysů a nahlédnout tak do tajů sociální struktury tohoto skrytým způsobem žijícího teritoriálního druhu, u kterého ovšem vztahy mezi jedinci hrají docela významnou roli. Propojenost se zdrojovou populací je pro udržení životaschopné populace rysů v Beskydech to nejdůležitější. Československá spolupráce nám umožní rozšířit zájmové území a zjistit odkud a kudy do Beskyd přicházejí nová zvířata. Doufáme, že se o své poznatky budeme moci podělit s účastníky semináře. Seminář také nabídne prostor k diskuzi o celé problematice koexistence velkých šelem s člověkem a postřehy účastníků budou moci být využity v rámci chystaného Programu péče, na jehož přípravě se organizátoři podílí.“

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

MHMP: 28. října se bude na pražském magistrátu konat Den otevřených dveří

22:33 MHMP: 28. října se bude na pražském magistrátu konat Den otevřených dveří

V letošním roce se bude opět konat den otevřených dveří pražského magistrátu. Zájemci budou moci nav…