Průmyslová produkce v květnu 2016 meziročně reálně vzrostla o 8,6 %, po očištění od vlivu počtu pracovních dnů vzrostla o 1,0 %. Květen 2016 měl ve srovnání se stejným měsícem předchozího roku o 3 pracovní dny více. Po očištění od sezónních vlivů (včetně vlivu počtu pracovních dnů) byla průmyslová produkce meziměsíčně nižší o 0,4 %. K meziročnímu růstu průmyslové produkce nejvíce přispěla odvětví výroba motorových vozidel, přívěsů a návěsů (příspěvek +3,9 procentního bodu, růst o 21,4 %), výroba a rozvod elektřiny, plynu, tepla a klimatizovaného vzduchu (příspěvek +1,1 p.b., růst o 10,0 %) a výroba kovových konstrukcí a kovodělných výrobků (příspěvek +1,0 p.b., růst o 11,1 %). Průmyslová produkce klesla v odvětvích výroba chemických látek a chemických přípravků (příspěvek -0,4 p.b., pokles o 13,6 %), výroba ostatních dopravních prostředků a zařízení (příspěvek -0,2 p.b., pokles o 11,6 %) a těžba a dobývání (příspěvek -0,1 p.b., pokles o 4,5 %).
Tržby z průmyslové činnosti v běžných cenách v květnu 2016 meziročně vzrostly o 4,9 %. Tržby z přímého vývozu průmyslových podniků se zvýšily v běžných cenách o 6,2 %. Domácí tržby, které zahrnují i nepřímý vývoz prostřednictvím neprůmyslových podniků, v běžných cenách vzrostly o 3,4 %.
Hodnota nových zakázek v květnu 2016 ve vybraných odvětvích meziročně vzrostla o 13,5 %. Nové zakázky ze zahraničí se zvýšily o 16,0 %, zatímco tuzemské nové zakázky vzrostly o 9,1 %. K meziročnímu růstu nových zakázek celkem nejvíce přispěla odvětví výroba motorových vozidel, přívěsů a návěsů (příspěvek +13,7 procentního bodu, růst o 40,7 %), výroba kovových konstrukcí a kovodělných výrobků (příspěvek +1,3 p.b., růst o 10,2 %) a výroba počítačů, elektronických a optických přístrojů a zařízení (příspěvek +0,5 p.b., růst o 6,2 %). Nové zakázky klesly v odvětví výroba chemických látek a chemických přípravků (příspěvek -1,4 p.b., pokles o 20,7 %), výroba ostatních dopravních prostředků (příspěvek -0,8 p.b., pokles o 27,3 %) a výroba základních kovů, hutní zpracování kovů; slévárenství(příspěvek -0,1 p.b., pokles o 2,2 %).
Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ekonomika
Když se pyšníte tím, jak díky vám roste naše ekonomika, jak vysvětlíte, že to nepociťuje většina z nás, a že naše mzdy nerostou nebo jen minimálně, a že se naše životní úroveň propadá?
Další články z rubriky
7:14 Hospodářská komora se s ministryní Mrázovou shodla na principech novely stavebního zákona
Hospodářská komora ČR se shoduje s novým vedením Ministerstva pro místní rozvoj na většině opatření,…
- 22:03 ASO: První kolektivní smlouva vyššího stupně na rok 2026 byla podepsána
- 19:15 DPP: Zmodernizovaná stanice metra Pankrác opět slouží cestujícím
- 16:08 Armáda ČR: Čáslavští stíhači už Gripeny natankují i při nočních letech
- 13:21 ERÚ: Národní pracovní skupina k výpadku elektřiny dne 4. 7. 2025
- 11:56 ČEZ: Energetici rádi utrácejí na tradičních vánočních trzích




