Hospodářská komora ČR: Podnikatelskou delegaci povede do Číny Vladimír Dlouhý

2.11.2018 9:05 odp.

Na 60 představitelů tuzemských firem zítra odletí do Číny na sedmidenní podnikatelskou misi při příležitosti státní návštěvy země prezidentem České republiky Milošem Zemanem. Podnikatele do nejlidnatější země světa povede prezident Hospodářské komory České republiky Vladimír Dlouhý.

Hospodářská komora ČR: Podnikatelskou delegaci povede do Číny Vladimír Dlouhý
Foto: HK ČR
Popisek: Hospodářská komora České republiky

Hospodářská komora podnikatelskou misi koncipuje jako multioborovou. Přihlásit se do ní mohla kterákoli česká firma bez ohledu na její velikost. V delegaci tak budou zastoupeny tuzemské firmy napříč regiony, odvětvími a obory, například výrobci ultralehkých letadel, komponentů pro vlaky, tramvaje či metro, transformátorů, úpraven vod či obráběcích strojů, ale také třeba producenti stavebního a truhlářského řeziva, slitin a neželezných kovů pro slévárny, ocelárny a hutní průmysl nebo také společnosti zabývající se lázeňskými službami, výzkumem a vývojem léčivých přípravků pro léčbu nádorových a autoimunitních onemocnění nebo estetickou medicínou.

Zájem firem o účast v podnikatelské delegaci byl velký, proto se k 60členné delegaci další desítka firem připojí v Číně. Účastníci podnikatelské mise si samozřejmě náklady spojené s organizací mise hradí stejně jako u kterékoli jiné podnikatelské mise, tzn. včetně transferů, víz, ubytování, podílejí se na pronájmu místností atd.

Podnikatelská mise je rozdělená na dvě části. V první části mise, která se uskuteční ve dnech 3. až 6. listopadu, podnikatelé doprovodí prezidenta republiky při jeho oficiální návštěvě Čínské lidové republiky u příležitosti účasti na šanghajském veletrhu China International Import Expo (CIIE). Druhá část mise proběhne ve dnech 6. až 9. listopadu v Guangzhou, kam podnikatelé doprovodí ministryni průmyslu a obchodu Martu Novákovou.

Hospodářská komora v obou městech připravila pro české a čínské firmy podnikatelská fóra, během kterých budou mít české firmy v rámci dvoustranných jednání možnost navázat kontakt s novými čínskými obchodními partnery nebo rozvinout kontakt s těmi stávajícími.

V pondělí se v Šanghaji, tedy významném hospodářském centru země, uskuteční seminář zaměřený na aktuální ekonomickou situaci v Číně, poté proběhnou jednání firem. Podnikatelské setkání zaměřené na obchodní a investiční příležitosti mezi Českou republikou a Čínou zahájí během úterka prezident Miloš Zeman.

Poté se podnikatelská delegace přesune do Guangzhou, které je centrem obchodu v jižní Číně. Po návštěvě společnosti Huawei proběhne setkání podnikatelů za účasti ministryně průmyslu a obchodu Marty Novákové a dvoustranná jednání čínských a českých firem.

Doprovodnou podnikatelskou misi organizuje Hospodářská komora České republiky za podpory Smíšené česko-čínské komory vzájemné spolupráce. Hospodářská komora ČR usiluje o to, aby se zvýšil vývoz českých firem do Číny a posílily se hospodářské vztahy mezi oběma zeměmi.

Účast nejvyšších politických představitelů je vždy významným přínosem podnikatelských misí. Svojí přítomností dokáží během individuálních jednání významně podpořit zájmy zúčastněných podniků. Podnikatelské mise doprovázející ústavní činitele mají i další přidanou hodnotu, tedy možnost zmínit projekt konkrétní firmy a lobbovat za takový projekt v celosvětové konkurenci. To je zcela legitimní postup uplatňovaný většinou zemí EU.

Pronikat na čínský trh pomáhají firmám premiéři a prezidenti z řady evropských zemí. Například německá kancléřka Angela Merkelová navštívila Čínu naposledy v květnu letošního roku už pojedenácté. Spolu s ní do země odcestovala také početná skupina představitelů německých firem. I díky tomu se Čína v roce 2016 stala největším obchodním partnerem Německa namísto USA.

Francouzský prezident Emmanuel Macron byl na třídenní návštěvě Číny v lednu letošního roku. Na cestě ho doprovázelo přes 50 byznysmenů a zástupců firem, během této návštěvy Číny bylo podepsáno celkem padesát nových dohod.

Rakouský prezident Alexander Van der Bellen strávil šest dní v Číně s premiérem Sebastianem Kurzem v dubnu letošního roku, mise se účastnilo 170 rakouských firem. Návštěva přinesla uzavřené smlouvy v přepočtu za necelých 40 miliard korun. Rakousko má přitom také stejně jako Česká republika velký zájem o čínské turisty. Těch do Rakouska přijelo loni zhruba milion, do ČR asi o polovinu méně.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

JUDr. Jiří Pospíšil byl položen dotaz

Dozimetr

Dobrý den, každý den na Vás v kauze Dozimetr vyplouvají nové a nové nepříjmené informace. Zdá se, že jste v té obří chobotnici měl také své chapadlo. Netvrdím, že jste se dopustil korupce, to si nemyslím ani o Gazdíkovi, ale ten aspoň částečně přijal zodopovědnost a rezignoval. Co vy?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Energetický regulační úřad: Startují registrace energetických zprostředkovatelů

13:44 Energetický regulační úřad: Startují registrace energetických zprostředkovatelů

Se začátkem prázdnin byla zahájena registrace energetických zprostředkovatelů. Jejich podnikání se t…