Hradec Králové a Pardubice spolu stvrdí spolupráci

26.06.2015 19:59

Města Hradec Králové a Pardubice společně s nejdůležitějšími partnery v území slavnostně stvrdí vzájemnou spolupráci. Cílem Hradecko-pardubické aglomerace je v rámci Integrované územní investice (ITI) získat v následujících letech až šest miliard korun.

Hradec Králové a Pardubice spolu stvrdí spolupráci
Foto: hradeckralove.org
Popisek: Pohled na historické náměstí v Hradci Králové
reklama

Primátoři Pardubic a Hradce Králové, hejtmani, starostové největších měst v aglomeraci, rektoři univerzit, předsedové hospodářských komor nebo zástupci místních akčních skupin. Ti všichni v úterý 30. června v 10 hodin slavnostně podepíší Memoranda o spolupráci v území Hradecko-pardubické metropolitní oblasti. Na symbolickém středobodu území na Kunětické hoře se tak uzavře první etapa dvouleté intenzivní práce na vytváření území, které by díky evropským dotacím mělo získat až šest miliard korun. „Naše aglomerace je v rámci České republiky jedinečnou oblastí, se dvěma rovnocennými jádry, Hradcem Králové a Pardubicemi, a se silnou koncentrací obyvatel a ekonomických činností. Cenné jsou především silné vazby mezi oběma krajskými městy, které ovlivňují velkou měrou konkurenceschopnost celého regionu,“ říká primátor Hradce Králové Zdeněk Fink.

Evropská unie v rámci tohoto programového období klade velký důraz na potřeby a posilování konkurenceschopnosti konkrétního území. V České republice je proto připraveno sedm ITI oblastí - Praha, Brno, Ostrava, Plzeň a její funkční zázemí, a dále pak aglomerace Olomoucká, Ústecko – chomutovská a Hradecko – pardubická. „Pro území pokrývající část východních Čech, a zvláště pro naše krajská města, je obrovským úspěchem, že se Hradecko-pardubická aglomerace může zařadit mezi nejsilnější regiony Česka. Obrovským bonusem ITI je totiž rezervace financí v jednotlivých operačních programech, o které tak nemusí naše projekty soutěžit s dalšími na národní úrovni,“ vysvětluje primátor statutárního města Pardubice Martin Charvát. Aby bylo možné čerpání zahájit, je nutné nejdříve zpracovat a následně obhájit Strategii integrované územní investice Hradecko-pardubické aglomerace. 

Přípravu Strategie chystá už více než rok pět pracovních skupin, které jsou složené ze zástupců dotčených partnerů. Výstupy jsou projednávány na jednání Řídicího výboru ITI, který je složen ze zástupců hlavních partnerů, například krajů, největších obcí či univerzit, a následně konzultovány s jednotlivými ministerstvy. „Strategii bychom chtěli schvalovat v zastupitelstvech našich krajských měst pravděpodobně v září, následně projde přísným hodnocením příslušných ministerstev. Finální schválení se tak dá očekávat na konci roku, tak aby první výzvy na předkládání projektů mohly být vypsané na začátku roku příštího,“ přibližuje postup náměstek pardubického primátora zodpovědný za dotační politiku Jan Řehounek.

Hradecko-pardubická aglomerace chce být „udržitelná, chytrá a kreativní“

„Tematické zaměření vychází z potřeb naší metropolitní oblasti. Chceme se soustředit především na projekty, které zajistí dopravní dostupnost a prostupnost území, a to bez zátěže na životní prostředí. S ohledem na potřeby trhu práce budeme usilovat také o podporu a rozvoj polytechnického vzdělávání. Kreativní by naše aglomerace měla být zejména z hlediska oživení památek a jejich zpřístupnění veřejnosti,“ říká náměstek hradeckého primátora Jindřich Vedlich.

„Typovými projekty pro uvedené oblasti jsou například systémy inteligentního řízení dopravy, výstavby dopravních terminálů či budování cyklostezek. Školy chceme podpořit nejen prostřednictvím nákupu vybavení, ale také nezbytných rekonstrukcí odborných učeben, které napomohou budoucímu uplatnění absolventů na trhu práce. Nejkomplikovanější je situace v oblasti životního prostředí, v níž máme definovány záměry například na výstavbu a rekonstrukcí vodovodů a kanalizací, ale teprve další vývoj a diskuze s Ministerstvem životního prostředí ukáží, které záměry bude možné v rámci ITI podpořit,“ dodává manažer ITI Miroslav Janovský.

Signatáři memoranda:

Statutární města: Pardubice, Hradec Králové
Kraje: Pardubický kraj, Královéhradecký kraj
Obce s rozšířenou působností: Holice, Chrudim, Přelouč, Jaroměř.
Obce: Petrovice, Týniště nad Orlicí.
Univerzity: Univerzita Pardubice, Univerzita Hradec Králové, Univerzita Karlova - Farmaceutická fakulta, Univerzita Karlova - Lékařská fakulta, Univerzita obrany.
Místní akční skupiny: MAS Hradecký venkov, MAS Holicko, MAS Region Kunětické hory, MAS Bohdanečsko, MAS Železnohorský region, MAS Chrudimsko, MAS Nad Orlicí, MAS Společná Cidlina, MAS Mezi Úpou a Metují.
Krajské hospodářské komory: Krajská hospodářská komora Pardubického kraje, Krajská hospodářská komora Královéhradeckého kraje.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tisková zpráva
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

FNUSA: Profesor Jindřich Špinar získal Zlatou medaili Libenského

21:20 FNUSA: Profesor Jindřich Špinar získal Zlatou medaili Libenského

Prof. MUDr. Jindřích Špinar, CSc., FESC z I. interní kardioangiologické kliniky Fakultní nemocnice u…