Hrdý vlastenec, obávaný kolaborant. Česká televize poprvé přenesla osud Emanuela Moravce do filmu

21.04.2020 22:49

Co vedlo k tomu, aby se legionář, Masarykův spolupracovník a velký vlastenec obrátil a v době největší krize začal usilovně pracovat ve prospěch nacismu? Příběh Emanuela Moravce vypráví dvoudílný film režiséra Bisera A. Arichteva s Mariánem Labudou mladším v hlavní roli. Snímek Anatomie zrady – Emanuel Moravec uvede v premiéře ČT1 v neděli 26. dubna a 3. května, vždy od 20:10 hodin.

Hrdý vlastenec, obávaný kolaborant. Česká televize poprvé přenesla osud Emanuela Moravce do filmu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Česká televize, ilustrační foto

Emanuel Moravec patřil k nejaktivnějším představitelům české kolaborace s nacistickým okupačním režimem za Protektorátu Čechy a Morava. Prostřednictvím této postavy divák poznává politické dění v naší zemi a zároveň z historického odstupu sleduje proměnu člověka prosazujícího ideály T. G. Masaryka a bojujícího za svou vlast ve „zrádce národa“. Příběh Emanuela Moravce je tragickým příběhem ambiciózního člověka. „Při přípravě projektu se scenáristy Lucií a Josefem Konášovými jsme řešili to, jak vykreslit zápornou postavu, která je zároveň hlavním hrdinou, takže divák prochází celým příběhem spolu s ním. Moravec nebyl původně negativní postavou, bojoval v legiích, byl milujícím otcem tří synů, psal dobré analytické články. Myslím, že ve filmu se podařilo vystihnout právě ten přerod, kdy se ze slušného člověka stane souhrou okolností, slabosti charakteru, ambicím a touze po penězích někdo, kdo se podílí na strašlivém zlu, namlouvaje si, že jedná ve jménu svého národa,“ říká kreativní producentka Alena Müllerová.

Hlavní roli ztvárnil Marian Labuda mladší. O jeho obsazení tvůrci stáli ještě před první verzí scénáře. „Chtěl jsem, aby Moravec nepůsobil jednobarevně. Takový nebyl. Byl především studovaný a obratný řečník, analytik, a později obávaný politik. Byť tak může z dobových fotografií působit – nebyl to žádný neohrožený voják. Hledal jsem někoho, kdo naplní postavu jako milujícího otce, jako vlastence a současně ji uvěříme tu obrovskou změnu a oddanost v to, co bude dělat dál. Nechtěl jsem, aby působila hrubě, ale přitom v nás od určité chvíle vyvolávala nepříjemné pocity,“ říká režisér Biser A. Arichtev a Marián Labuda mladší jej doplňuje: „Až jsem se lekl, jak jsme si fyzicky podobní. On byl ale vyšší, což se vyřešilo speciální obuví nebo podstavcem. Zajímavé pro mě bylo zamyslet se, jak bych se v tu chvíli sám zachoval, kdybych měl existenciální problémy a Němci mi nabídli spolupráci. Ale jedno vím určitě. Nikdy v životě bych neposlal vlastního syna bojovat za fašistické Německo a tím ho vlastně odsoudil na jistou smrt.“

Syny Emanuela Moravce si zahráli Filip Březina a Oskar Hes, jeho třetí manželku Dana Droppová. Němce K. H. Franka a Reinharda Heydricha ztvárnili André Hennicke a Detlef Bothe, který si zastupujícího říšského protektora zahrál již po třetí. Ve vedlejších rolí diváci uvidí Vladimíra Polívku, Ondřeje Vetchého, Viktora Preisse, Pavla Kříže nebo Jiřího Vyorálka. Příprava snímku, který ČT uvede jako připomínku 75. výročí konce 2. světové války, zabrala čtyři roky. Natáčelo se na více než čtyřiceti místech v České republice i v Německu.

scénář: Lucie a Josef Konášovi
režie: Biser A. Arichtev
dramaturgie: Kateřina Krobová, Alena Prokopová
kamera: Karel Fairaisl
architekt: Václav Novák
kostýmní výtvarnice: Šárka Hejnová
střih: Emil Pawinger
hudba: Michal Novinski
zvuk: Petr Provazník, Dan Němec
producent: Vítězslav Jandák – Rolling media s.r.o.
výkonný producent ČT: Jiří Vlach
kreativní producentka ČT: Alena Müllerová

hrají: Marián Labuda ml., Dana Droppová, Rebeka Poláková, Filip Březina, Oskar Hes, Jakub Barták, Jiří Hána, Karel Hábl, Viktor Preiss, André Hennicke, Ondřej Vetchý, Vladimír Polívka, Jiří Vyorálek, Ondřej Malý, Vítězslav Jandák st., Pavel Kříž, Antonín Procházka, Michal Roneš, Robert Mikluš, Pavel Soukup, Tomáš Havlínek, Kryštof Krhovjak, Jiří Bábek, Evženie Pfeifferová a další

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Česká krajina: Nejcennější česká nížina ztratila za třicet let třetinu jedinečné přírody

13:29 Česká krajina: Nejcennější česká nížina ztratila za třicet let třetinu jedinečné přírody

Rozsáhlé ničení přírody v České republice neskončilo s rokem 1989. A nevyhnula se mu ani ta nejcenně…