ICOMOS: Ministerstvo zneužívá koronavirové pandemie k prosazení developerského stavebního zákona

02.04.2020 17:05

Ministerstvo pro místní rozvoj nevypořádalo připomínky památkářů k novému stavebnímu zákonu, jak tvrdí. Úřad ministryně Kláry Dostálové vypořádání většiny připomínek odsunul s tím, že budou vypořádány později.

ICOMOS: Ministerstvo zneužívá koronavirové pandemie k prosazení developerského stavebního zákona
Foto: icomos.cz
Popisek: ICOMOS - logo
reklama

Důvody k zásadním připomínkám Českého národního komitétu ICOMOS ministerstvo z materiálu smazalo. Koronavirovou pandemii začíná zneužívat k prosazení svých zájmů.

/„Integrace památkářů a obecně všech dalších dotčených orgánů neznamená podle Dostálové, že nebude zajištěna ochrana památek. Památkáři podle ní budou dál hájit veřejný zájem v rámci stavebního úřadu, který bude vydávat koordinované vyjádření k jednotlivým záměrům. „Ústupek ministerstva kultury a integrace památkářů v ochranných pásmech, která jsou v ČR velmi rozsáhlá, bude pro rozumný rozvoj měst velmi přínosný,“ dodala ministryně./ prezentovalo dnes ministerstvo pro místní rozvoj v Mladé frontě DNES.

To je nepravdivé tvrzení.

„Integrace památkové péče do stavebních úřadů v oblasti ochranných pásem, fakticky znemožní jejich ochranu. Budeme svědky masivnějšího bourání hodnotné zástavby z důvodů prostorového zisku, i výstavby bezohledných výškových budov, devastujících své okolí a to v bezprostředně navazujících územích na historická jádra měst jako Praha, Brno nebo Olomouc, a nespočet dalších s velmi negativními důsledky na ně," uvedl profesor Václav Girsa, prezident ČNK ICOMOS.

„Částečná integrace povede k rozštěpení stání památkové péče mezi dvě různé soustavy orgánů státní správy s různými ústředními správními úřady, a tím ke vzniku zmatečného organizačního modelu," uvedl profesor Girsa.

V této souvislosti je nutné zdůraznit, že developeři sdružení v Hospodářské komoře, která je autorem návrhu paragrafovaného znění nového stavebního zákona, mají rozsáhlé stavební záměry, jež jsou dlouhodobě ve střetu s režimem ochranného pásma Pražské památkové rezervace podle památkového zákona i mezinárodních závazků ČR ve vztahu k UNESCO.

Těmto developerům se v případě snížení úrovně ochrany v ochranném pásmu otevírá možnost získat významný ekonomický prospěch.

Koronavirová pandemie a opatření vlády zasahující ekonomiku, teď slouží ministryni Dostálové jako cynický důvod pro prosazení nového stavebního zákona.

„Máme historickou šanci vytvořit podmínky pro to, aby se stavělo. Přeregulovaná stavební legislativa nás dostihne v době, kdy se ekonomika zpomalí. A ta doba zřejmě s ohledem na současnou koronavirovou krizi není daleko. Když bude chtít stát podpořit v budoucnu ekonomiku investicemi do staveb nebo infrastruktury, nemělo by mu v tom bránit pomalé povolování projektů,“ tvrdí ministryně Klára Dostálová.

Jenže nejčastějšími příčinami zdlouhavého povolování projektů jsou chyby v žádostech, nekompletní dokumentace, chybějící souhlasy zainteresovaných státních úřadů a další závady na straně developerů. Vyplývá to z analýzy údajů 27 stavebních úřadů, které oslovil spolek Arnika.

Na nynější pandemii a s ní spojenými karanténními opatřeními je navíc jasně vidět, že správná cesta ke zrychlení a zefektivnění stavebních procesů spočívá elektronizaci a vzdáleném přístupu k datům.

Úředníci v takovém systému mohou pracovat z domu, spisy se nemusí nosit mezi kancelářemi, a všechny dotčené orgány mají přístup k úložišti, kde budou spisy kolovat. Tento systém pak umožní lehce práci z domova v krizové situaci, jaké jsme svědky nyní. Zcela jednoduše, bez nějakých složitostí. Nebudou se muset budovat nové a drahé úřady, a peníze, které budou nyní potřeba na důležitější věci, na obnovu po koronavirové krizi, mohou být použity na nastartování ekonomiky, a ne utráceny za nová místa pro úředníky.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tisková zpráva
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

OS KOVO: Krize COVID-19 je testem flexibility zaměstnanců i zaměstnavatelů

13:18 OS KOVO: Krize COVID-19 je testem flexibility zaměstnanců i zaměstnavatelů

Zakázková a odbytová nejistota, která je v současné době jedním z mnoha problémů strojírenských fire…