Industriální stopy se připravují na rok 2015

03.01.2014 13:50 | Zprávy

Oslava průmyslového dědictví i memento - platforma pro akce a projekty.

Industriální stopy se připravují na rok 2015
Foto: Hans Štembera
Popisek: Zchátralá továrna, ilustrační foto

Rozsáhlé výstavní akce, bilance architektury konverzí uplynulých desetiletí, mezinárodní setkání k novému využití opuštěných průmyslových budov a areálů, umělecké intervence a živé akce v industriálním prostředí, alternativní cíle industriální turistiky, jako jedno z vyústění edičního počinu Industriální topografie… A především – informační, interaktivní, aktivní on-line rozcestník, který propojí akce, události, zprávy, zájemce o průmyslové dědictví a industriální architekturu: www.industrialnistopy.cz.

Platforma Industriální stopy byla u vzniku hnutí za záchranu a nové využití průmyslového dědictví. Už bezmála dvě desetiletí propojuje odborné a zájmové, profesionální i amatérské (pro-am) aktivity. Nyní se Industriální stopy stávají průsečíkem akcí, jimiž se Česká republika hlásí k Evropskému roku průmyslového dědictví, k tématu, které pro rok 2015 doporučila Rada Evropy.

„O ohroženém dědictví se naštěstí už mluví víc, než když jsme s Industriálními stopami začínali. Také se toho víc děje. Doporučení Rady Evropy je podle mého především významným signálem o proměně celospolečenských hodnotových kritérií. Jistě je důležité i pro popularizaci a osvětu. Znamenají také přiznání vážnosti dnešní situace. Oslava může mít vždy více rovin – je holdem hodnotám, které už naštěstí rozpoznáváme a s nimiž se učíme žít. Ale co si budeme namlouvat, je i tryznou za padlé. Podobně je tomu i v České republice,“ zmiňuje Benjamin Fragner z Výzkumného centra průmyslového dědictví při FA ČVUT, zakladatel platformy Industriální stopy a člen rady TICCIH (Mezinárodní organizace pro ochranu průmyslového dědictví).

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Tomio Okamura byl položen dotaz

Ukrajinští žáci ve školách

Jaké řešení navrhujete? To nemají chodit do školy? To je asi nesmysl, který by se mohl nevyplatit, když tu pak zůstanou a budeme tu mít negramotné lidi, navíc by pak rodiče nemohli ani pracovat, kdyby je museli hlídat a žádali by o dávky…

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

ČEZ: Jablonec zahřívá teplo již ze šesté kogenerační jednotky

19:34 ČEZ: Jablonec zahřívá teplo již ze šesté kogenerační jednotky

Teplo z nové kogenerační jednotky v Mechové ulici, která zároveň dodává do sítě elektřinu, už proudí…