Iniciativa Mít svůj domov svolává shromáždění na podporu zákona o sociálním bydlení

24.01.2017 19:09

Vláda má poslední týden na to, aby stihla přijmout zákon o sociálním bydlení. Pokud jej neschválí, počty lidí bez domova budou výrazně přibývat a rozvoj byznysu s chudobou bude dál pokračovat, upozorňuje iniciativa Mít svůj domov, kterou v současnosti podporuje již přes sto odborných organizací a vzdělávacích institucí.

Iniciativa Mít svůj domov svolává shromáždění na podporu zákona o sociálním bydlení
Foto: Hans Štembera
Popisek: Úřad vlády, ilustrační foto
reklama

Z toho důvodu iniciativa oznamuje na 30. 1. na Staroměstském náměstí od 17 hodin veřejné shromáždění na podporu zákona. Na shromáždění vystoupí známé osobnosti, lidé v bytové nouzi z celé ČR a široká veřejnost. Dle iniciativy koaliční strany stále přicházejí s novými návrhy změn, byť se nacházíme v časové tísni, a nanejvýš tak ohrožují existenci zákona, který má řešit krizovou situaci desetitisíců lidí v nouzi. K tomuto zákonu se strany opakovaně zavázaly ve svých slibech, které, jak se iniciativa obává, spíše nesplní. Že tento zákon požaduje i česká veřejnost ukázal nedávno zveřejněný průzkum agentury MEDIAN, dle kterého se pro zákon vyslovilo více než 71% občanů, napříč politickým spektrem.

Podle iniciativy Mít svůj domov je současný stav příprav zákona v mnohých bodech kritický. Upozorňuje na to, že pokud jej vláda nepřijme do týdne, zákon nemá z legislativního hlediska šanci projít. „V bytové nouzi se nachází na 200 000 lidí, patří mezi ně matky samoživitelky, senioři, lidi se zdravotním postižením, děti odcházející z dětských domovů. Naprostá většina z nich nedosáhne na hypotéku, ani na byt za tržní nájemné,“ uvedla Pavlína Techlová z organizace Asistence. „Přitom je prokázané, že zavedení sociálního bydlení je prospěšné pro celou společnost. Jenom pobyt jednoho dítěte, které bylo odebráno z rodiny kvůli bytové nouzi rodičů, a umístěno do ústavu, stojí daňové poplatníky 400 až 700 tisíc korun ročně,” uvádí Jan Klusáček, výzkumný pracovník z organizace Lumos. „Obtíže s bydlením jsou jedním nejčastějších důvodů odebírání dětí z rodin v České republice. Absence sociálního bydlení hraje významnou roli v případě každého druhého dítěte umístěného do dětského domova či kojeneckého ústavu,” dodává Michal Ďorď z organizace Vteřina poté. 

Za nejproblematičtější iniciativa shledává neustálé zasahování stran do podoby zákona, snahy o jeho vyprazdňování, a posouvání termínu jeho přijetí k hranici, kdy již nebude možné zákon schválit: „Zástupci koaličních stran na poslední chvíli přicházejí s novými požadavky, tyto nové požadavky iniciativa vnímá jako nebezpečnou obstrukční taktiku, která reálně ohrožuje vznik zákona, i existenční situaci desetitisíců lidí v České republice a podporuje bujení byznysu s chudobou. Andrej Babiš a jeho hnutí ANO slíbilo zákon o sociálním bydlení, který nařídí obcím plánovat a garantovat kapacitu nabídky bydlení pro lidi v bytové nouzi. To však v posledních měsících naprosto obrátilo - nejprve jedna z poslankyň ANO Radka Maxová o zákonu prohlásila, že se jí ho spolu s Ministerstvem pro místní rozvoj daří úspěšně blokovat, a později resort financí odmítl navýšit státní rozpočet o vstupní investice do nového zákona, byť bylo prokázáno, že se již v krátkodobém horizontu vyplatí. Stejně tak tomu bylo i u KDU-ČSL, ve které předseda Bělobrádek i stranický vyjednavač Bartošek zákon z principu odmítli. A to i přes své předvolební sliby, koncepci z roku 2015, kterou sami schválili, a skutečnost, že se zákon zvláště u obou zmíněných stran těší u jejich voličů podpoře 80%,“ uvedl Štěpán Ripka, předseda Platformy pro sociální bydlení.

Podle iniciativy některé ze stávajících návrhů přitom velmi ohrožují osoby, jichž by se měl zákon dotýkat. Na základě odborné analýzy iniciativa formulovala několik základních podmínek, za kterých by přijetí zákona mohlo být pro lidi v nouzi skutečným zlepšením oproti současnému stavu: „Iniciativa Mít svůj domov považuje poslední návrh ze strany MPSV za přijatelný, pokud budou splněny následující podmínky: 1. Není možné rušit doplatky na bydlení, dokud bude systém pro obce jen dobrovolný. To by byl bezprecedentní hazard s životy desetitisíců občanů. 2. Je třeba garantovat, že pomoc s bydlením bude k dispozici všem, kteří ji potřebují, nejen těm, kteří problémy nemají.  3. Pomoc je třeba poskytnout okamžitě ve chvíli nouze, a ne až za tři roky, jak je v plánu. První tři roky života jsou nejdůležitější pro psychosociální vývoj dětí, nemůžeme čekat, až prodělají toto nejdůležitější období na ubytovně. 4. Je třeba garantovat, že lidé v nouzi nebudou nahánění do ghett,“ dodal Ripka.

Mít svůj domov

Iniciativa Mít svůj domov zaštiťuje vice než 100 organizací a institucí, odborníky a více než tisícovku občanů, kteří doposud podepsali petici za přijetí zákona o sociálním bydlení. Prosazuje přijetí systémového řešení pro více než 187 000 lidí bez skutečného domova, kteří žijí na ubytovně, v azylovém domě nebo na ulici. Jsme přesvědčeni, že tuto situaci lze vyřešit pouze prostřednictvím státem podporovaného sociálního bydlení, tedy dobrým zákonem o sociálním bydlení. Jeho kvalitu posuzujeme dle 15 zásad dobrého zákona, které formulovala Platforma pro sociální bydlení, a které uvádíme na stránce www.mitsvujdomov.cz/dobry-zakon

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Celní správa:  Celníci zastavili nelegální obchod s miliony cigaret

22:30 Celní správa: Celníci zastavili nelegální obchod s miliony cigaret

Bezmála sedm milionů nelegálních cigaret a daňový únik ve výši 22 milionů korun odhalili ostravští c…