Jihočeská centrála cestovního ruchu: Vorařství, tradiční stavba vorů a jejich plavení po řekách jsou nově chráněné seznamem UNESCO

07.12.2022 16:14 | Tisková zpráva

Vorařství je po deseti letech každoročních žádostí od čtvrtka 1. prosince 2022 zapsané na seznamu nehmotného kulturního dědictví lidstva UNESCO.

Jihočeská centrála cestovního ruchu: Vorařství, tradiční stavba vorů a jejich plavení po řekách jsou nově chráněné seznamem UNESCO
Foto: JCCR
Popisek: Jihočeská centrála cestovního ruchu - logo

Společně o to usilovali plavci a voraři nejen v Česku, ale i v dalších pěti evropských zemích. Předložilo ji ještě mimo jiné Německo, Rakousko, Polsko, Lotyšsko nebo Španělsko. Vorařství je tak už osmou položkou České republiky na tomto seznamu. A kde jinde byste se s touto tradicí seznámili lépe, než v jižních Čechách? 

Cílem seznamu UNESCO je odrážet rozmanitost nemateriálního dědictví lidstva a také přitáhnout pozornost k lety prověřeným dovednostem. V tomto případě jde o tradiční znalosti a dovednosti spojené se stavbou vorů a jejich plavením po řekách. K řemeslu patří ale i navigace po řece, plavecký slang a písně a různé další zajímavosti. Ty ožívají především díky spolkům, které se snaží o zviditelnění plavectví a vorařství jako takového. Důležité je podle nich zachovávat názvosloví, pracovní postupy i staleté pojmy tohoto tradičního řemesla, které zaniklo. 

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Nadace ČEZ: Až na Mars už dosportovali uživatelé aplikace EPP-Pomáhej pohybem

7:16 Nadace ČEZ: Až na Mars už dosportovali uživatelé aplikace EPP-Pomáhej pohybem

Přes tři čtvrtě milionu fanoušků dosud nasbírala sportovně-charitativní aplikace EPP-Pomáhej pohybem…