Jihočeský kraj: Před krajským úřadem zavlála sokolská vlajka

09.10.2020 13:32

Na sokolském hnutí mě vždy fascinovalo, jak byli pronárodní. Vlastenectví bylo vlastně tím úplně základním prvkem, na němž Sokolové vznikali. Hejtmanka Ivana Stráská to řekla u příležitosti vztyčení sokolské vlajky před krajským úřadem, které se konalo ve čtvrtek 8. října v rámci Památného dne sokolstva, který si v tento den připomínáme.

Jihočeský kraj: Před krajským úřadem zavlála sokolská vlajka
Foto: kr-jihocesky.cz
Popisek: Jihočeský kraj
reklama

Starosta Sokolské župy Jihočeské a Tělocvičné jednoty Sokol České Budějovice Josef Kadlec uvedl, že právě v noci ze 7. na 8. října 1941 za tehdejší heydrichiády bylo při akci Sokol zatčeno 1 500 členů sokolské vrcholné organizace a krajských žup. „Následně byli vyslýcháni, mučeni a odvezeni do koncentračních táborů, ze kterých se nikdo z nich už nevrátil,“ upřesnil Kadlec. Činnost Sokola byla následně zakázána, protože jej nacisté považovali za „nejnebezpečnější protistátní organizaci“.

Sokol je rovněž připomínán v souvislosti se založením Československé republiky, na jejímž vzniku se významně podílel. „Na sokolském hnutí mě vždy fascinovalo, jak byli pronárodní. Vlastenectví bylo vlastně tím úplně základním prvkem, na němž Sokolové vznikali. Potom také to, jak považovali za důležité mít dobrou fyzickou zdatnost a neustoupit. A v případě potřeby byli ochotni pro své přesvědčení obětovat i život. Za to jim patří náš dík i vzpomínka na to, co museli prožívat za heydrichiády či následně za minulého režimu, u kterého nebyli rovněž právě oblíbeni. Věřím proto, že jim láska k vlasti a fyzická zdatnost vydrží a že budou tyto myšlenky šířit mezi námi i nadále,“ uzavřela Stráská.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tisková zpráva
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Hospodářská komora: Přes 70 % zaměstnavatelů upřednostňuje samotestování

8:24 Hospodářská komora: Přes 70 % zaměstnavatelů upřednostňuje samotestování

Z bleskového šetření Hospodářské komory mezi zaměstnavateli vyplynulo, že více než 70 % z nich upřed…