Letos poprvé proběhl oficiální Den bez palmového oleje, který tuzemská Koalice proti palmovému oleji vyhlásila na 1. únor. K němu se přidaly i další státy, až nakonec vyústil ve vznik mezinárodní koalice Palm Oil Watch International. Jejími členy se teď stávají další vědci, biologové, nevládní organizace i lesníci z celého světa. Téma čím dál více rezonuje i v Evropském parlamentu, především díky aktivitě českých europoslanců.
Záměrem Dne bez palmového oleje bylo, aby si lidé v Česku alespoň symbolicky na jeden den vyzkoušeli vyhnout se palmovému oleji v potravinách, drogerii, kosmetice a dalších výrobcích. A aby oslovovali výrobce i prodejce, kteří palmový olej uvádějí na trh. Nakonec však téma nezůstalo jen v ČR, ale začalo se šířit i na Slovensko, do Polska, Portugalska či daleké Austrálie. „Pro velký úspěch jsme se navíc rozhodli navázat celým bezpalmovým únorem. V rámci 28denní výzvy každý týden zveřejňujeme tipy a návody, jak se v různých oblastech každodenního života palmovému oleji vyhnout a jak ho nahradit, včetně domácích receptů,“ popisuje Martina Skohoutilová, hlavní koordinátorka Koalice proti palmovému oleji (KPPO).
Česká KPPO bude zatím koordinovat nově založenou mezinárodní platformu Palm Oil Watch International. Češi jsou však lídry v problematice palmového oleje i na půdě evropského parlamentu. Mezi české politiky, kteří se k této problematice staví odpovědně a intenzivně se jí věnují, patří europoslanci Kateřina Konečná, která v současné době z vlastní iniciativy připravuje komplexní zprávu na téma palmového oleje, a Pavel Poc, jenž téma také dlouhodobě sleduje.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva