KRNAP: Krtek žije už rok a daří se mu

11.01.2015 11:49

Krkonošské centrum environmentálního vzdělávání Správy KRNAP ve Vrchlabí, zvané KRTEK, je v provozu už rok.

KRNAP: Krtek žije už rok a daří se mu
Foto: KRNAP
Popisek: KRNAP

Za tuto dobu jej navštívilo 7152 návštěvníků a získalo pět význačných ocenění nebo nominací.

Nejvíce využívanou částí Krtka je laboratoř a učebna, kde lektoři ekologické výchovy pořádají speciální programy pro děti všech věkových kategorií. Velmi často je využíván přednáškový sál, a to jak pro interní akce Správy KRNAP, tak pro přednášky a filmové projekce pro veřejnost. Ani výstavní prostor nezůstává pozadu.

„Uspořádali jsme netradiční akce jako výstavu plastik architekta Říhy, dvě módní přehlídky nebo adventní koncert v garáži,“ vypočítává některé z akcí Michal Skalka se Správy KRNAP, který má program KRTKA na starosti. „Nejvíce jsou ale navštěvované programy pro veřejnost a pro základní školy. Veřejnost k nám chodí na čtvrteční přednášky a promítání, školní mládež zase chodí na speciální programy, které děláme v laboratoři a učebně,“ doplnil Skalka.

Lidem se stavba většinou líbí. Vnímají pěkný kontrast mezi šedou strohou garáží a přírodní teplo překližek v dalších místnostech. Architekturu ale nejvíce obdivují odborníci. Důkazem je i to, že Krkonošské centrum environmentálního vzdělávání KRTEK získalo tato ocenění, resp. nominace:

  • Nominace architekta Petra Hájka na prestižní ocenění Architekt roku 2014
  • Nominace na Stavbu roku 2014
  • Cena Architecture Week
  • Stavba roku Královéhradeckého kraje
  • International 2014 Piranesi Award

Unikátní budova Krkonošského centra environmentálního vzdělávání KRTEK vznikla vedle stávající administrativní budovy Správy KRNAP a rozšiřuje nabídku vzdělávacích aktivit směrem k veřejnosti. Nový objekt je místem k pořádání veřejných přednášek a konferencí. K tomu slouží přednáškový sál s kapacitou 76 míst + 2 bezbariérová místa pro imobilní posluchače. Díky použití širokoúhlého plátna a prostorového zvuku má parametry malého kinosálu. K samotné výuce slouží laboratoř a učebna. Přímý kontakt teoretické a praktické části výuky hraje při vzdělávání důležitou roli. Proto je laboratoř součástí prostoru učebny. Do laboratoře se vejde 16 studentů a do učebny 30. V objektu je dále také výstavní prostor, knihovna, ekoporadna a parkovací stání pro klienty. Krkonošské centrum environmentálního vzdělávání má ambice stát se skutečným centrem nejen pro obyvatele Krkonoš, ale také jedním z obdobných evropských center zaměřených na environmentální vzdělávání, výchovu a osvětu.

Jeho stavba byla podpořena z Operačního programu Životní prostředí, Prioritní osa 7. Celkové náklady na projekt byly plánovány ve výši 99 milionů korun. Výsledná cena, která zahrnuje kompletní stavbu i vnitřní vybavení stavby, činila 85,5 milionu.

Další informace o aktuálním dění na území Krkonošského národního parku i v jeho okolí najdete na facebookovém profilu http://www.facebook.com/spravakrnap

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Státní fond životního prostředí: Druhé kolo výzvy na odstraňování farmaceutického znečištění je otevřeno, o 94 milionů se uchází 12 žadatelů

20:32 Státní fond životního prostředí: Druhé kolo výzvy na odstraňování farmaceutického znečištění je otevřeno, o 94 milionů se uchází 12 žadatelů

Od dubna do června letošního roku mohli zájemci podávat své projektové náměty do výzvy „Trondheim“ z…