Kárný senát Nejvyššího správního soudu odvolal v září a říjnu dva soudní exekutory z jejich úřadu

29.10.2015 18:39 | Zprávy

Kárný senát Nejvyššího správního soudu rozhodoval v září a říjnu o dvou kárných žalobách podaných proti dvěma soudním exekutorům. V obou případech žalobám vyhověl a oba žalované exekutory pro jejich závažné kárné delikty odvolal z funkce.

Kárný senát Nejvyššího správního soudu odvolal v září a říjnu dva soudní exekutory z jejich úřadu
Foto: Nejvyšší správní soud
Popisek: Nejvyšší správní soud

V první věci kárný senát rozhodoval o žalobě podané předsedou Okresního soudu v Hradci Králové proti JUDr. Oldřichu Svobodovi, soudnímu exekutorovi v Hradci Králové. Exekutora uznal vinným z toho, že nerespektuje a nijak nereaguje na výzvy orgánů dohledu, a to Exekutorské komory České republiky a předsedy okresního soudu, nepodával k těmto výzvám vyjádření ani nezaslal exekutorský spis, ač to dohledové orgány požadovaly. Současně se dopustil více než ročních průtahů s předáním svého spisu nově pověřené soudní exekutorce, a to za situace, kdy mu byla táž věc okresním soudem odejmuta právě pro předchozí průtahy, kterých se ve věci dopouštěl. „Souzené skutky vyjadřují celkový postoj exekutora, který se brání jakémukoliv dohledu nad svou činností a prokazuje zásadní neznalost elementárních pravidel dohledu nad exekutory“, uvedl k tomu předseda kárného senátu Zdeněk Kühn. Kárný senát vzal do úvahy bohatou kárnou minulost soudního exekutora Svobody, který byl v posledních pěti letech kárným senátem potrestán celkem čtyřikrát. I tato skutečnost prokazovala, že v práci soudního exekutora přetrvávají naprosto zásadní nedostatky. Jiný než nejpřísnější trest proto nebyl možný. Rozhodnutí bylo vyneseno při jednání dne 15. 9. 2015, týž den nabylo právní moci. Rozhodnutí má sp. zn. 14 Kse 3/2015.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Radek Koten byl položen dotaz

Lékaři

Já si lékařů vážím a nemají to snadné. Už samotné studium a ta zodpovědnost. Na druhou stranu dost jistě vlivem médií sledujeme případy, kdy došlo k nějakému pochybení na straně lékařů. Je tak na jejich nahrávání opravdu něco tak špatného a nepochopitelného? Já teda mám s lékaři dobrou zkušenost, al...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

VZP: Jednodušší cesta na mamografický screening

22:33 VZP: Jednodušší cesta na mamografický screening

Ženy od 45 let mají nárok na screeningové mamografické vyšetření jednou za dva roky.