Karviná má nejvyšší zastoupení žen na kandidátních listinách

04.10.2014 21:00

Zastoupení žen v komunální politice po volbách pravděpodobně mírně vzroste. Do zastupitelstev měst a obcí totiž kandiduje historicky nejvíce žen – 32,23 %. V Karviné celkově kandiduje dokonce nejvyšší podíl žen ze všech statutárních měst – 38,5 %. Zároveň má i nejvyšší zastoupení žen na volitelných místech – 34,3 %.

Karviná má nejvyšší zastoupení žen na kandidátních listinách
Foto: karvina.cz
Popisek: Karviná

Analýzu zpracovalo Fórum 50 %, nezisková organizace, která usiluje o vyvážené zastoupení žen a mužů v politice.

„Od roku 1994 stabilně vzrůstá celkový počet osob, které na komunální úrovni usilují o zastupitelský mandát, z 159 479 na dnešních 211 555, tedy zhruba o čtvrtinu. Tehdy kandidovalo necelých 22 % žen, dnes přes 32 %. Počet kandidujících žen se tedy více než zdvojnásobil – z 31 394 na dnešních 68 186“, komentuje analýzu politoložka a ředitelka Fóra 50 %, Jana Smiggels Kavková. „Karviná je krásným příkladem, že ženy o politiku zájem mají, problém je spíše na samotných stranách, které ženy aktivně neoslovují“, doplňuje.

V Karviné kandiduje celkem 11 politických subjektů, které dohromady do voleb vyslaly 418 lidí, z toho 161 žen (38,5 %). Vůbec nejvíce žen nominovala Koalice KDU-ČSL a Strany zelených (58,5 %), následuje Změna pro Karvinou a Politické hnutí Karviňáci s Adámkem, kteří mají shodně 53,7 % žen. Dokonce i ty strany, které v Karviné nominovaly žen nejméně, by ve srovnání se sesterskými organizacemi v jiných městech obstály se ctí – po 11 ženách na kandidátce má ODS i ČSSD (26,8 %). V čele kandidátek nejdeme ženy dvě. Teoretickou šanci stát se karvinskou primátorkou má Monika Heisigová (Změna pro Karvinou) a Zuzana Klusová (Česká pirátská strana). O post senátorky se pak za Karvinou uchází 1 žena (z celkem 6 kandidátů), nezávislá kandidátka Ing. Česlava Lukaštíková.

Fórum 50 %, které analýzu zpracovalo, organizuje také kampaň na podporu žen v nadcházejících volbách. „Ačkoli na komunální úrovni najdeme žen nejvíce, je jich celkově pouhá čtvrtina oproti polovině žen, které v obcích reálně žijí. Pro kampaň jsme proto zvolili slogan ‚Žijeme tu společně, pojďme společně i rozhodovat.‘ Pomocí kampaně bychom chtěli překonat alespoň tzv. kritickou hranici 30 %, kterou je nutné překročit, aby ženy začaly být v politice více vidět a slyšet,“ říká koordinátorka Marcela Adamusová. „Vzhledem k vysokému zastoupení žen na karvinských kandidátkách by se to letos mohlo podařit,“ doplňuje Adamusová.

Pro voliče a voličky Fórum 50 % také připravilo animovaný spot, který ukazuje, jak politická rozhodnutí mohou dopadat různě na ženy a na muže.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ústavní soud: Přechodné ustanovení, upravující administrativní zánik vozidel v tzv. polopřevodu, je ústavně konformní

19:38 Ústavní soud: Přechodné ustanovení, upravující administrativní zánik vozidel v tzv. polopřevodu, je ústavně konformní

Plénum Ústavního soudu zamítlo návrh Krajského soudu v Hradci Králové na zrušení části ustanovení čl…