Komenského odkaz ožil v Brandýse nad Orlicí. Učitel národů ocenil soutěžící „osobně“

08.04.2017 15:37 | Zprávy

Letos je to 425 let, co se narodil jeden z historicky největších českých myslitelů Jan Amos Komenský. Každoročně se na jeho počest koná celostátní literárně-historická a výtvarná soutěž pro děti a mládež KOMENSKÝ A MY. Její vítězové byli včera za účasti hejtmana Pardubického kraje Martina Netolického a radního pro školství Bohumila Bernáška vyhlášeni v Rehabilitačním ústavu Brandýs nad Orlicí. Stalo se tak symbolicky ve městě, kde Komenský během života pobýval.

Komenského odkaz ožil v Brandýse nad Orlicí. Učitel národů ocenil soutěžící „osobně“
Foto: pardubickykraj.cz
Popisek: Pardubický kraj

„Komenský nám ukazuje, že vzdělání dělá člověka člověkem. Když se podíváte, tak s celou řadou tehdejších problémů se potýkáme i dnes. Bylo to období náboženského sporu, exulanti odcházeli do zahraničí. Oboje je stále aktuální,“ řekl hejtman Martin Netolický, který také předal Cenu Pardubického kraje. „Chci v tomto směru poděkovat učitelům dějepisu a všem, kteří učí humanitní předměty, protože dnešní názor společnosti je takový, že podstatné je pouze a jenom technické a přírodovědné vzdělávání. Já jsem ale přesvědčen, že nejdůležitější je všeobecný přehled a poté až specializace v jednotlivých oborech,“ dodal hejtman.

Na slavnostním vyhlášení nechyběl ani sám Komenský. Velice věrně i s dobovým kostýmem a vizáží ho ztvárnil jeden z pořadatelů. Učitel národů, jak se Komenskému vzhledem k jeho ceněné pedagogické činnosti přezdívá, také pomohl předat ceny vítězům. „Organizátorům a učitelům patří dík za to, že propagují právě Komenského, protože tím propagují i dobrou pedagogickou praxi. Jsem přesvědčený, že J. A. Komenský by dokázal leccos pochvalného, ale i kritického říci i dnes k našemu současnému školství,“ sdělil krajský radní pro školství Bohumil Bernášek.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Mgr. Petra Prokšanová byl položen dotaz

Komunisti

Co dobrého je podle vás na době, kdy tu vládli komunisté? Ano SSR nás osvobodil, protože taková byla dohoda a měl na tom vlastní zájem, a to zmocnit se nás. Demokracie a svoboda pak nenastaly, což je to hlavní, ale konaly se politické procesy a vůbec o všem rozhodovala stranická knížka. Vy tvrdíte, ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

ÚOOÚ: Vzor oznámení o porušení zabezpečení údajů

7:27 ÚOOÚ: Vzor oznámení o porušení zabezpečení údajů

Během svého posledního plenárního zasedání se Evropský sbor pro ochranu osobních údajů (EDPB) setkal…