Komora daňových poradců: Náš názor na zjednodušení v oblasti daně z příjmu se potvrdil

09.12.2019 10:58

Reakce na tiskovou zprávu k novému zákonu o dani z příjmu, kterou v pátek vydalo MF ČR

Komora daňových poradců: Náš názor na zjednodušení v oblasti daně z příjmu se potvrdil
Foto: Komora daňových poradců ČR
Popisek: Komora daňových poradců ČR
reklama

V pondělí 2. prosince proběhlo jednání mezi zástupci Ministerstva financí, Komorou daňových poradců a zástupci podnikatelů - Hospodářské Komory a Svazu průmyslu. Předmětem jednání byla i otázka nového zákona o daních z příjmů a zjednodušení v této oblasti. Jsme rádi, že se potvrdil názor, který Komora dlouhodobě uplatňuje, že zjednodušení v oblasti daně z příjmu není spojeno s novým zákonem.

Viceprezident Komory daňových poradců, Petr Toman, říká: „Zjednodušení lze realizovat i bez nového zákona a nový zákon není sám o sobě zárukou zjednodušení. Považujeme také za důležité, že Ministerstvo financí se kloní k námi dlouhodobě uplatňované námitce, že případnou rekodifikaci v oblasti daně z příjmů je nezbytné navázat a provést až po případném schválení nového zákona o účetnictví.“ Komora věří, že případné další práce na rekodifikaci přímých daní budou probíhat tak, jak dlouhé roky navrhuje, tj. nejprve budou veřejně podrobně probrány a diskutovány praktické problémy současné právní normy a teprve na základě výsledků této diskuze bude rozhodnuto, zda je skutečně nezbytné, pro účely zjednodušeni, přijmout novou právní normu. „V takovém případě by měl být zpracován a následně široce projednán věcný záměr nové právní normy a teprve poté její případné paragrafové znění,“ doplňuje Toman.

Vedoucí Sekce daň z příjmu právnických osob a člen Prezidia, Jiří Nesrovnal, dodává: „Chceme upozornit, že Komora dlouhodobě a opakovaně navrhuje změny v rámci současného znění zákona o dani z příjmu, které povedou ke zjednodušení v oblasti přímých daní. Jde například o snížení počtu odpisových skupin, výrazné zjednodušení otázky co je majetkem a co přímým výdajem či další zjednodušení v uplatňování daňově uznatelných výdajů.“

Zástupci Komory pozitivně hodnotí projednání jejich koncepčních návrhů na říjnové schůzce s Ministerstvem financí. „Pevně věříme, že alespoň některé z našich návrhů se promítnou do některé z příštích novel a dojde tak ke skutečnému zjednodušení v této oblasti,“ doplňuje Nesrovnal. Komoře daňových poradců jde dlouhodobě o to, aby se právní předpisy v oblasti daní nekomplikovaly a naopak docházelo k jejich výraznému zjednodušení.

Ing. Bc. Jiří Nesrovnal
člen Prezidia KDP ČR Mgr.

Ing. Petr Toman
viceprezident KDP ČR

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tisková zpráva
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

ČOI: Kontrola varných desek odhalila u většiny typů nedostatky

22:39 ČOI: Kontrola varných desek odhalila u většiny typů nedostatky

Česká obchodní inspekce kontrolovala vestavné plynové varné desky. V českých domácnostech, kde jsou …