Královéhradecký kraj: Letošní rok bude pro krajské silnice rekordní, na jejich opravu půjde miliarda korun

24.05.2016 19:59

Rekordní částku na opravy silnic druhé a třetí třídy vynaloží Královéhradecký kraj. V plánu je více jak čtyřicítka silničních projektů dohromady přes jednu miliardu korun. Zdrojem financování bude především nový Integrovaný regionální operační program (IROP) a Státní fond dopravní infrastruktury. Kromě spolufinancování se podílí kraj také vlastními zdroji, a to 100 miliony korun z přebytku hospodaření za loňský rok.

Královéhradecký kraj: Letošní rok bude pro krajské silnice rekordní, na jejich opravu půjde miliarda korun
Foto: Královéhradecký kraj
Popisek: Královéhradecký kraj, logo.

Pro letošní rok máme v plánu opravit asi 80 kilometrů silnic, čtyři mosty a počítáme i s množstvím menších kobercových oprav. Dokončují se také projekty v rámci průmyslové zóny Vrchlabí. Dohromady počítáme s 44 projekty a s předpokládanými investicemi ve výši jedné miliardy korun,“ shrnul plán pro letošní a částečně i příští rok hejtman Královéhradeckého kraje Lubomír Franc. Realizace některých nákladných projektů, které se odstartují letos, potrvá až do příštího roku. V roce 2016 se tedy z celkové miliardy korun proinvestuje většina, asi 825 milionů korun, zbytek padne na realizace v příštím roce.

Plánovaná miliardová částka je přitom nejvyšší investicí do oprav silnic v historii kraje, jako majitele silnic druhých a třetích tříd. „Pro představu, v letech 2013 – 2015 jsme opravili celkem 143 kilometrů krajských silnic za 1,7 miliardy korun. Jen v roce 2015 to pak bylo celkem 700,2 milionu korun. Letošní rekordní sumu můžeme vynaložit především díky evropským a státním dotacím, ale také díky dobrému hospodaření kraje, kdy můžeme přebytek financí dále investovat. Z loňského přebytku tak kraj uvolnil na letošní opravy 100 milionů korun,“ doplnil náměstek hejtmana Karel Janeček, který je odpovědný za oblast dopravy.

Nejvíce oprav se plánuje na Jičínsku, dotknou se celkem dvaceti kilometrů silnic a dvou mostů a vyjdou na 293 milionů korun. Největší akcí je zde rekonstrukce silnice druhé třídy z Jičína přes Železnici na hranice okresu za předpokládanou cenu 100 milionů korun. Přibližně stejný počet kilometrů kraj opraví v okrese Hradec Králové. Celkem zde investuje 245 milionů korun. Dvouetapová rekonstrukce úseku z hradecké Slatiny na hranice rychnovského okresu vyjde na více než 130 milionů korun. Na Náchodsku se práce dotknou šesti kilometrů silnic a dvou mostů. Vyžádají si více než 160 milionů korun. Největší akcí je zde oprava úseku silnice II/303 od odbočky na Jetřichov až do Broumova, která navazuje na dřívější rekonstrukci silnice přes Pasa. Oprava zmiňovaného úseku vyjde na zhruba 57 milionů korun. Do komunikací na Rychnovsku kraj investuje více než 185,5 milionů korun, díky kterým se zlepší stav 17 kilometrů cest. Nejnákladnějším je úsek Albrechtice nad Orlicí – Borohrádek, který vyjde na 87 milionů korun. Do okresu Trutnov půjde letos na opravy 175 milionů korun, za něž se opraví zhruba 15 kilometrů komunikací. Největší akcí bude oprava silnice III/30012 ve Dvoře Králové nad Labem za bezmála 50 milionů korun. Uvedené částky vychází z předpokládaných cen dle projektové dokumentace a jsou to ceny před vysoutěžením včetně DPH.

Financování oprav bude zajištěno z několika zdrojů. Největší část nákladů pokryjí dotace z IROP, a to více než z poloviny. V tomto případě je výše dotace 90 % (85 % EU a 5 % státní rozpočet), zbytek financuje kraj. Druhým nejvýznamnějším zdrojem je SFDI, kde by měla dotace krýt 100 % nákladů. Část projektů bude financována z krajského Fondu rozvoje a reprodukce nebo v rámci podpory rozvoje průmyslové zóny Vrchlabí.

Na území Královéhradeckého kraje se nachází celkem 3742,5 kilometru silnic všech tříd. Kraj má ve vlastnictví silnice II. a III. třídy, které tvoří většinu silniční sítě, dohromady 3303,4 kilometru.

10 nejnákladnějších staveb   docx
 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Marian Jurečka byl položen dotaz

To máte podloženo čím?

,,Firmy u nás stále poptávají násobně více lidí než chtějí propustit a to plánují i do budoucna." Podle všeho totiž fimy krachují nebo sou činnost přesouvají jinam, kde mají lepší podmínky - třeba v Německu, kde je levnjěší energie.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Celní správa: Z potravin zelená energie

22:16 Celní správa: Z potravin zelená energie

Pardubičtí celníci zajišťovali přímý dohled nad likvidací potravin. Téměř 7 tun mražených výrobků vč…