Královéhradecký kraj: Více jak půl miliardy korun pomůže nejohroženějším obyvatelům kraje

29.06.2023 16:03 | Tisková zpráva

Královéhradecký kraj se zapojil do šesti evropských projektů v sociální oblasti v celkovém objemu 563 milionů korun. Jednotlivé projekty se zaměřují na podporu péče o ohrožené děti, dostupnost sociálních služeb pro osoby se zdravotním a jiným postižením nebo například na jejich začleňování do společnosti. Většinu nákladů pokryjí dotace z evropských fondů.

Královéhradecký kraj: Více jak půl miliardy korun pomůže nejohroženějším obyvatelům kraje
Foto: Královéhradecký kraj
Popisek: Královéhradecký kraj, logo.

„Královéhradecký kraj je velmi aktivní v získávání grantů na důležité projekty, které přispívají ke kvalitnějšímu životu obyvatel regionu. V sociální oblasti takto aktuálně probíhá šest projektů, na které kraj získal prostředky ve výši půl miliardy korun. Jedním z nich je projekt Služby sociální prevence v Královéhradeckém kraji, který se zaměřuje na zajištění provozu 31 sociálních služeb pro osoby se zdravotním nebo duševním onemocněním, lidi bez domova či ohrožené domácím násilím. Finance jdou tak například na služby sociální rehabilitace či terapeutické dílny, které usilují o rozvoj dovedností lidí s postižením, a tedy i k podpoře jejich soběstačnosti,“ uvedla náměstkyně hejtmana pro sociální oblast Martina Berdychová.

Projekt Služby sociální prevence v Královéhradeckém kraji VII probíhá od října 2022 a skončí v září 2025. Za tu dobu se z jeho prostředků dostane pomoci přes 1 100 osob v regionu. Na podporu této péče kraj získá dohromady 303 milionů korun z Operačního programu Zaměstnanost plus, přičemž 30 milionů spolufinancuje ze svého rozpočtu. Mezi zapojenými poskytovali sociálních služeb je například Oblastní charita Hradec Králové, SKOK do života, Apropo Jičín či Domov na Stříbrném vrchu.

Dalším z projektů je podpora procesu transformace péče a ohrožené děti v Královéhradeckém kraji, který se zaměřuje na přípravu aktivit jako jsou stáže, exkurze, školení, workshopy či výstavy v rámci osvěty náhradní rodinné péče a přípravy pěstounů. Součástí je také propagace v rámci osvětové kampaně Staň se náhradním rodičem (více na: www.stansenahradnimrodicem.cz). Na projekt kraj obdrží dotaci celkem 18,4 milionu korun.

Na projekt Žijeme v komunitě kraj získá 140,6 milionu korun, které vynaloží na provoz chráněného bydlení v Náchodě, Kostelci nad Orlicí, Týništi nad Orlicí, Komunitního domova pro osoby se zdravotním postižením v Třebechovicích pod Orebem a Hradci Králové. Nový domov díky tomu najde 60 lidí se zdravotním či duševním onemocněním, pro které to bude znamenat větší osamostatnění, a tedy i začlenění do běžné společnosti.

Rozvoj regionálního partnerství v sociální oblasti na území obcí Královéhradeckého kraje III je dalším z projektů podpořených z evropského Operačního programu Zaměstnanost plus. Jeho náklady se vyšplhají k 33,5 milionu korun, z nichž 90 % pokryje právě dotace. Jedná se o projekt, do kterého se zapojují města, obce i dobrovolné svazky obcí v rámci aktivit pro zlepšení a zefektivnění sítě sociálních služeb. Mezi zapojenými městy je například Broumov, Dvůr Králové nad Labem, Hradec Králové, Hořice nebo například dobrovolný svazek obcí Pocidlinsko a Hradecký venkov.

Další realizovaný projekt nese název Podpora procesů reformy péče o duševní zdraví. Jeho cílem je zefektivnění a lepší zacílení sociální práce obcí a v sociálních a zdravotních služeb, na což kraj vynaloží 10 milionů korun. Zvyšování kompetencí pracovníků terénních, ambulantních i pobytových služeb v kraji je cílem projektu Rozvoj kompetencí sociálních služeb v Královéhradeckém kraji. Náklady ve výši 6 milionů korun zajistí konzultace i metodická setkávání pracovníků sociálních služeb v regionu.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. Marek Novák, MBA byl položen dotaz

Jak zvednout naši ekonomiku?

Že nás válcuje Čína není novinka, ale co s tím, když EU hází podnikatelům, firmám atd. klacky pod nohy?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ministerstvo obrany uzavřelo s VTÚ rámcovou dohodu na dodávku mobilní dílenské techniky

16:08 Ministerstvo obrany uzavřelo s VTÚ rámcovou dohodu na dodávku mobilní dílenské techniky

Mobilní dílenská vozidla bude v příštích letech Armádě ČR dodávat státní podnik Vojenský technický ú…