Kvóty na sběr starých televizorů nelze podle některých starostů odkládat do roku 2025, poslancům odeslali otevřený dopis

30.11.2020 18:06 | Zprávy

Na sběr a ekologickou recyklaci starých televizorů má zákon o vysloužilém elektroodpadu již v příštím týdnu uvalit nové kvóty, které by zpřísnily jejich zpětný odběr od kolektivních systémů, které zřizují výrobci a dovozci elektra právě za tímto účelem. Senát však tyto kvóty v minulých dnech oddálil o další čtyři roky.

Kvóty na sběr starých televizorů nelze podle některých starostů odkládat do roku 2025, poslancům odeslali otevřený dopis
Foto: psp.cz
Popisek: Poslanecká sněmovna ČR

Starosta obce Němčovice na Rokycansku a současný krajský předseda Sdružení místních samospráv ČR Plzeňského kraje Karel Ferschmann (BEZPP) se rozhodl na tento fakt upozornit a všem šéfům poslaneckých klubů zaslal otevřený dopis, ve kterém je žádá, aby tuto chybu napravili a senátní návrh na úterním zasedání sněmovny přehlasovali.

Pravidla pro nakládání s vysloužilými elektrozařízeními byla vždy součástí zákona o odpadech. V souvislosti s jeho novelizací došlo k vyčlenění tzv. výrobků s ukončenou životností do nového samostatného zákona, který se zaměřil na jejich specifika. Jedním z nich je nutnost členit elektroodpad do zvláštních skupin s ohledem na nebezpečné látky, které v nich mohou být obsaženy.

„Největším problémem jsou jednoznačně staré televize a monitory. Jsou jich hromady. Náklady na provoz sběrného dvora se zvyšují, ale podmínky ze strany určitých kolektivních systémů se naopak zhoršují. Stát ukládá výrobcům a kolektivním systémům, aby sbírali elektroodpad, ale nestanovuje jim, aby přednostně sbírali nebezpečný elektroodpad. Logicky je potom zájem hlavně o sběr elektroodpadu, ze kterého se dají získat nějaké zajímavé suroviny,“ vysvětluje situaci Karel Ferschmann, který ve své obci provozuje sběrný dvůr.

Elektroodpad se tak dělí na bezpečný a nebezpečný. Sběr toho prvního se kolektivním systémům může pro obsah cenných kovů vyplatit, u toho druhého jim naopak vznikají další nemalé náklady. Proto jsou na ně v novém zákonu uvaleny separátní kvóty, aby bylo zajištěno, že budou sbírány nejen zařízení s pozitivní hodnotou, ale i ty druhé – zejména pak televize, obsahující olovo, lednice obsahující freon, a elektrická zařízení, obsahující rtuť.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Mgr. Petr Macinka byl položen dotaz

Ústavní puč

Co tím přesně myslíte? Jak podle vás prezident násilně mění ústavní pořádky? Prezident přeci využil svého práva se obrátit na soud a ten nějak rozhodl, on přeci žádnou ústavu nemění, jen vlastně požádal o upřesnění, jak je myšlena, což je podle mě i dobře a snad pro příště budete jako politici věnov...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

ČEZ: Čtvrtý blok Dukovan je po plánované odstávce zpět v provozu

13:44 ČEZ: Čtvrtý blok Dukovan je po plánované odstávce zpět v provozu

Energetici v Jaderné elektrárně Dukovany úspěšně připojili čtvrtý výrobní blok k přenosové síti. Dok…