Lékaři spolupracují, VZP ušetří přes miliardu

14.10.2013 10:16

Pro VZP roční úspory nejméně 1,1 miliardy, pro pacienty záruka nulových doplatků a pro zdravotnická zařízení už brzy možnost odečíst si část předepsaných přípravků z lékového limitu. Pozitivní listy VZP fungují již sedm měsíců. Teď poprvé jsou k dispozici data o tom, jak se k novince postavili zdravotníci. A potvrzuje se úspěch: některých levných léků, které VZP doporučuje předepisovat namísto jejich dražších variant, píší lékaři oproti dřívějšku i dvakrát více.

Lékaři spolupracují, VZP ušetří přes miliardu
Foto: Hans Štembera
Popisek: VZP
reklama

Od března do dneška bylo na pozitivní listy zařazeno postupně devět přípravků - vždy jeden až dva v konkrétní terapeutické skupině - u kterých výrobce nabídl VZP slevu 30 %. Při stejném léčebném účinku jsou tak tyto léky levnější než ostatní. Pojišťovna jejich zařazením na pozitivní list doporučuje lékařům, aby v maximální možné míře sahali právě po nich.

Jedním z těch, které se na pozitivní list dostaly už od března, je například přípravek na snižování hladiny cukru v krvi Amaryl. „V červenci lékaři předepsali tohoto léku o 127 procent víc než v únoru, kdy ještě na seznamu nebyl,“ uvedl náměstek ředitele Petr Honěk. Podobně u přípravku Clopidogrel, který se na pozitivní list dostal od května – v červenci už ho lékaři předepisovali o 80 % více.

Peníze ušetřené díky tomu, že pacienti dostávají stejně účinné, ale méně nákladné léky, umožňují pojišťovně více hradit nákladná inovativní léčiva a další moderní postupy ve zdravotní péči. Přínos pro klienty je proto nesporný.

V dohledné době by ale měli výhody pocítit i sami lékaři, díky kterým se novinku daří uplatňovat v praxi. Podle toho, v jaké míře budou předepisovat přípravky z pozitivních listů, budou si pak moci odečítat z lékových limitů určité procento nákladů. A nad určitou hranici by měli mít možnost odečíst si od limitu dokonce náklady na veškeré léky z konkrétní terapeutické skupiny. To by je mohlo ještě více motivovat k úsporám, které nijak nesnižují kvalitu péče o pacienty.

„I tímto způsobem chceme lékařům za jejich vstřícný přístup poděkovat. Jen díky nim se daří pozitivní listy prosazovat do praxe,“ dodal náměstek Honěk.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: VZP
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

HZS ČR: V Česku se začal testovat eCall v motocyklech, první testy proběhly u pražských hasičů

19:46 HZS ČR: V Česku se začal testovat eCall v motocyklech, první testy proběhly u pražských hasičů

Česká republika, která je průkopníkem v testování a zavádění projektu eCall, začala testovat tuto te…