Lesy ČR připravily další krušnohorský projekt na ochranu tetřívka

21.12.2020 9:41

Životní podmínky silně ohroženého ptačího druhu – tetřívka obecného zlepší na asi 200 hektarech cínoveckých rašelinišť ve východním Krušnohoří Lesy České republiky.

Lesy ČR připravily další krušnohorský projekt na ochranu tetřívka
Foto: lesycr.cz
Popisek: Lesy ČR - logo
reklama

Podnik připravil s projektovými partnery i Agenturou ochrany přírody a krajiny ČR další projekt a pokračuje v záměru z roku 2004. Tehdy začali lesníci tetřívka v Krušných horách přikrmovat a zaměřili se na jeho ochranu úpravou biotopu s dostatečnou potravní nabídkou.

Letos vyznačili plánované zásahy v terénu, které chtějí provést do pěti let. „Vytipovali jsme 13 lokalit, na kterých se tetřívek vyskytuje. Ty zaměřily drony. Pak bylo jasné, jak postupovat, aby vznikly otevřené plochy coby tokaniště a na ně navazující rozvolněné lesní porosty vhodné k hnízdění a odchovu kuřat,“ řekl Pavel Rus, ředitel Krajského ředitelství Lesů ČR v Teplicích. Kvůli zvýšení potravní nabídky se podpoří i bylinné patro s brusnicovitými keři, které tetřívek vyhledává. Doplní je listnaté dřeviny, jako jeřáb ptačí nebo bříza pýřitá. Lesníci v místě také zrevidovali oplocenky chránící vysazené lesní dřeviny před zvěří. „Součástí navržených opatření je zvýšení viditelnosti oplocenek, abychom zabránili nárazům tetřívka do oplocení,“ dodal Rus. Pozornost ochraně tetřívka věnuje podnik také například v Jizerských horách.

tetřívek

Tetřívek obecný

Projekt „TetraoVit – Revitalizace rašelinišť a management biotopu tetřívka obecného ve východním Krušnohoří“ spolufinancuje Evropská unie prostřednictvím Programu spolupráce mezi Českou republikou a Svobodným státem Sasko 2014-2020. Partnery Lesů ČR jsou Technische Universität Dresden, Staatsbetrieb Sachsenforst, Landkreis Sächsische Schweiz-Osterzgebirge, Ústecký kraj a Spolek Ametyst.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

dTest varuje před nebezpečnou autosedačkou Chicco Kiros

7:29 dTest varuje před nebezpečnou autosedačkou Chicco Kiros

Spotřebitelská organizace dTest upozorňuje spotřebitele na závažná pochybení zjištěná laboratoří ADA…