Kvůli pokračujícímu vedru současně meteorologové vydali výstrahu před požáry pro celou ČR s výjimkou hor. „Lesy ČR proto stejně jako meteorologové veřejnost varují před zvýšeným rizikem vzniku nebezpečných lesních požárů. Hrozí reálné riziko poškození nebo zničení lesních porostů nejen kvůli neopatrným či neukázněným návštěvníkům lesa. Odhozený nedopalek může během pár minut zničit mnohaletou práci několika generací lesníků. Upozornění je v těchto dnech nanejvýš aktuální. Lesy ČR nabádají veřejnost k nejvyšší opatrnosti při jakékoli manipulaci s otevřeným ohněm v přírodě,“ upozorňuje ekonomický ředitel Lesů ČR Michal Gaube, pověřený zároveň řízením Lesů ČR.
„Jednotlivé organizační jednotky Lesů ČR na území celého státu již v těchto dnech prostřednictvím našich odborných pracovníků zahájily v lesních porostech zvýšenou protipožární hlídkovou činnost. Naši pracovníci se v rámci kontrolních hlídek zaměří i na dodržování protipožárních předpisů ze strany nejen smluvních partnerů podniku, kteří v lesích vykonávají lesnické činnosti, ale také návštěvníků lesa,“ doplňuje Michal Gaube.
Za pravdu vydanému varování meteorologů dávají víkendové zkušenosti hasičů. Podle tiskových informací zveřejněných Hasičským záchranným sborem ČR, hasiči o uplynulém víkendu vyjížděli k celkem 168 požárům, z toho v 82 případech hořel lesní nebo travní porost. Mnohé z lesních požárů jsou způsobeny nedbalostí a porušením předpisů z oblasti požární ochrany. Obecně známá věc je, že v lese je zakázáno rozdělávat nebo udržovat otevřený oheň. To lze nejméně 50 metrů od okraje lesa. V lese se však nesmí ani kouřit! Právě odhozený nedopalek je nejčastější příčinou vzniku lesního požáru. Následkem mohou být mnohamilionové škody na lese i tragické následky pro lesní zvěř či návštěvníky lesa. Také z tohoto důvodu se v lese nesmí ani tábořit mimo místa vyhrazená.
Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLbox PL na Seznam.cz + ParlamentníListy TV
sledujte PL na YouTube + ParlamentníListy.cz
sledujte PL na GoogleZprávy + ParlamentníListy.cz
sledujte PL na Facebooku
Benešovy dekrety
Jak jste přišel na to, že se prezident Pavel snaží prolomit Benešovy dekrety? Co vím, tak u nás nikdo pro prolomení není, ani prezident ne.
Další články z rubriky
22:08 Český rozhlas: Jediná veřejná oslava Jiřiny Bohdalové ve speciálním vydání Toboganu
Natáčení a zároveň jediná veřejná oslava 95. narozenin herecké legendy proběhne v neděli 26. dubna 2…
- 16:13 Ministerstvo kultury se při rozhodování neřídí ideologií ani sympatiemi
- 14:06 ČEZ: Projekt malého modulárního reaktoru v Temelíně postupuje do další fáze
- 11:27 Český rozhlas Jazz hlásí rekordní počet jazzových alb
- 7:14 Ministerstvo vnitra: Vláda schválila novou smlouvu o státních hranicích s Německem
- 22:03 Ministerstvo obrany: Letecké muzeum Kbely zahájí 58. návštěvnickou sezonu



