Lesy Praha: Místo betonové nádrže mírné břehy a zeleň. Vokovický rybník prochází proměnou

15.06.2021 8:24

Vokovický rybník, který se nachází na Litovickém potoce nad vodní nádrží Džbán v Praze 6, prochází v letošním roce kompletní rekonstrukcí.

Lesy Praha: Místo betonové nádrže mírné břehy a zeleň. Vokovický rybník prochází proměnou
Foto: Lesy Praha
Popisek: Lesy Praha

Nynější podobu rybník získal v 60. letech minulého století – starý návesní rybníček tehdy začal sloužit jako lapač splavenin z povodí potoka a pomáhal tak udržovat čistotu vody v nově zbudovaném přírodním koupališti Džbán.

Anketa

Je korektní, jak Andrej Babiš nadává Pirátům kvůli migraci?

97%
2%
hlasovalo: 25060 lidí

Jeho stav byl však v posledních letech již velmi špatný, nábřežní zdi se rozpadaly, nádrž netěsnila a vodohospodářské objekty byly zničené. Proto nyní nádrž přestavujeme a budujeme rybník, který bude mít přírodnější charakter s pozvolnými břehy a novými stromy v okolí a který zlepší mikroklima celé lokality.

Revitalizaci rybníka jsme na začátku jara zahájili jeho odbahněním, během něhož jsme z nádrže odvezli přes 250 m3 usazených sedimentů. Pokračujeme odstraňováním rozpadlých obvodových zdí a úpravou sjezdu do nádrže. Nové břehy uděláme pozvolnější a zpevníme je balvanitou rovnaninou. Kámen použijeme také při výstavbě nového rozdělovacího objektu rybníka, nového požeráku i balvanitého skluzu, který bude sloužit jako bezpečnostní přeliv nádrže. Promění se také betonové koryto pod rybníkem. Beton nahradí kamenná rovnanina a břehy budou mít stejně jako v rybníce mírnější sklon. Břehy rybníka a koryto pod nádrží nakonec osadíme mokřadními rostlinami a v okolí nádrže vysadíme několik vzrostlých stromů.

Jsme si vědomi toho, že stavební práce probíhající uprostřed zástavby jsou nyní pro místní obyvatele komplikací, věříme ale, že výsledek vám tyto obtíže vynahradí a že opravený rybník zkrášlí a zpříjemní tuto část Vokovic.

Rekonstrukce by měla být hotová do konce letošního roku. Investorem je hlavní město Praha a náklady na přestavbu nádrže budou činit cca 14,5 milionu Kč.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ministerstvo zdravotnictví: Zmírnění protiepidemických opatření v oblasti maloobchodu a služeb

13:04 Ministerstvo zdravotnictví: Zmírnění protiepidemických opatření v oblasti maloobchodu a služeb

Vláda na svém pondělním jednání schválila zmírnění některých protiepidemických opatření. Začátkem sr…