Za každou vysazenou sazenicí stojí několik let práce. V lesních školkách, kde se semínka proměňují v malé stromky, se používají speciální pěstební technologie, které zvýší šanci sazeniček na přežití po jejich vysazení v lese. Jednou z takových technik je takzvané podřezávání sazenic. To má na starosti stroj se zdánlivě zlověstným jménem: Podřezávač. Naštěstí se nejedná o žádného násilníka, jak by mohl jeho název naznačovat, ale o užitečného pomocníka v pěstování sazenic. A jeden takový podřezávač jsme pořídili do naší lesní školky v Čimickém háji.
Podřezávací stroj je nesen za traktorem, který pomalu projíždí nad záhony s mladými stromky. O zkrácení kořenů se postará šikmý nůž, který v závislosti na stáří sazenic zajíždí do hloubky půdy 5 až 25 centimetrů. Podřezávají se především takové dřeviny, které mají kůlovitý tvar kořene, jako jsou například duby, habry či jedle.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Článek obsahuje štítky
TZ , Lesy Praha
autor: Tisková zpráva
To jako celou EK a vůbec celou EU řídí jeden člověk?
Vy tvrdíte, aspoň jsem si to zde přečetla, že podle vaší frakce by Ursula von der Leyen měla skončit, aby se Brusel vrátil nohama na zem a pracoval pro občany, ne proti nim. To její odvolání ovlivní celé fungování a politiku EU, které, souhlasím s vámi, je třeba změnit?
Další články z rubriky

22:03 MZV: Převzetí části pozůstalosti po Janu Masarykovi
Jan Lipavský převezme ve čtvrtek část pozůstalosti po československém ministru zahraničí Janu Masary…