Lesy Praha: Pětice nemocných akátů ze Sokolovské zmizí, nahradí je jerlíny a dřezovec

20. 10. 2019 22:02

Ze stromořadí v Sokolovské ulici v Praze 9 koncem října odstraníme pět akátů, které jsou ve velmi špatném zdravotním stavu. O stromy ale v Sokolovské nepřijdete. Ještě v letošním roce na uvolněná místa vysadíme 12 jerlínů japonských a jeden dřezovec beztrnný. Stromy tak vyplní i mezery, které ve stromořadí vznikly i při kácení akátů v minulosti.

Lesy Praha: Pětice nemocných akátů ze Sokolovské zmizí, nahradí je jerlíny a dřezovec
Foto: Lesy Praha
Popisek: Lesy Praha

Sucho, silný provoz i zhutněná půda – to jsou obvyklé těžkosti, s nimiž se musí stromy, které rostou v ulicích měst, denně vyrovnávat. Toto nepříznivé prostředí přináší stromům stres, který zkracuje jejich životnost. Dřeviny jsou oslabené, ve větší míře jim prosychají koruny a často bývají i mechanicky poškozené od lidí a aut. To vše připravuje prostor k osídlení stromů dřevokaznými houbami a ke vzniku dutin. Časem se takové stromy mohou stát rizikem pro bezpečnost chodců i projíždějících dopravních prostředků. Proto je potřeba stromořadí v ulicích měst nejen pravidelně ošetřovat, ale také omlazovat a nahrazovat hynoucí nebezpečné dřeviny novými a zdravými stromy. To je případ i stromořadí v Sokolovské ulici v Praze 9.

Zdravotní stav akátů v Sokolovské ulici dlouhodobě monitorujeme a pravidelně o stromy pečujeme. V roce 2017 jsme u těchto stromů provedli tahové zkoušky a vyšetření stromovým tomografem, který prokázal výskyt dutin i napadení houbovými chorobami. Proto naši arboristé v loňském roce dřeviny ošetřili bezpečnostními a stabilizačními řezy, a tím zajistili, že nemocné akáty mohly na svých stanovištích ještě nějakou dobu zůstat. Nyní však nadešel čas k jejich náhradě za nové výsadby.

Po pokácení nebezpečných dřevin odstraníme zbylé pařezy, abychom na jejich místa mohli vysázet nové dřeviny – jerlíny a dřezovec, které jsou k náročnému životu ve městech lépe přizpůsobeny. Oba druhy dřevin dobře snášejí znečištěné městské prostředí, zasolení půdy a po zakořenění snesou i déletrvající sucho. O vysazené dřeviny se budeme v následujících pěti letech intenzivně starat, abychom zajistili jejich ujmutí.

Práce na obnově stromořadí skončí do poloviny prosince. Prosíme všechny, kteří se budou v době kácení stromů pohybovat v Sokolovské ulici v úseku křižovatek s ulicemi K Moravině a Čuprova, aby dbali zvýšené opatrnosti a respektovali pokyny našich pracovníků.

Obnovu stromořadí v Sokolovské ulici hradí hlavní město Praha.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Hradecko-pardubická aglomerace: Lepší voda díky modernizaci úpravny vody v Hrobicích

14:05 Hradecko-pardubická aglomerace: Lepší voda díky modernizaci úpravny vody v Hrobicích

Investice za více než šest set milionů a dotace nejméně 190 milionů korun. Hradecko-pardubická aglom…