Letiště Praha v provozním zisku, meziročně si polepšilo o dvě miliardy

25.05.2023 13:21 | Tisková zpráva

Společnost Letiště Praha vykázala za loňský rok provozní zisk (EBITDA) ve výši 2,2 miliardy korun. To je významný nárůst oproti roku 2021, kdy tento ukazatel činil?190 milionů korun. Z pohledu čistého výsledku hospodaření měla?společnost za rok 2022 zisk 283 milionů korun.

Letiště Praha v provozním zisku, meziročně si polepšilo o dvě miliardy
Foto: Archiv
Popisek: Letiště Praha - logo

Jedná se o výrazně lepší výsledek ve srovnání s rokem 2021, kdy?společnost skončila téměř v miliardové ztrátě zejména v důsledku dopadů pandemie onemocnění Covid-19.

Výsledky hospodaření v roce 2022 pozitivně ovlivnil znatelný nárůst odbavených cestujících, jichž Letiště Praha vloni odbavilo 10,7 milionů. O rok dříve to bylo pouze 4,4 milionů pasažérů. Hospodářské výsledky Letiště Praha jsou výborné i s ohledem na to, že Česká republika společně s Finskem, Velkou Británií a Irskem byly nejvíce dotčeny dopady pandemie Covid-19. Negativní roli v případě pražského letiště sehrál také dopad konfliktu na Ukrajině.

Anketa

Jste spokojeni se způsobem, jakým Petr Pavel vykonává úřad prezidenta? (Ptáme se od 23.5.2023)

3%
95%
hlasovalo: 33704 lidí

„Letiště Praha meziročně více než zdvojnásobilo počet odbavených pasažérů a provozní zisk zvýšilo o dvě miliardy korun. Navzdory menšímu počtu zaměstnanců, než by byl optimální stav, se tak odrazilo od covidového dna a očekávám, že letos bude pokračovat v postupném návratu k dřívější vytíženosti a ziskům umožňujícím pokračovat v plánovaných investicích,“ uvedl k výsledkům hospodaření ministr financí Zbyněk Stanjura.

“V loňském roce jsme realizovali díky zodpovědnému hospodaření investiční akce v hodnotě přes 1,1 miliardy korun, největšími projekty byla celková rekonstrukce Terminálu 3, pojezdových drah a výměna náhradních zdrojů pro hlavní vzletovou a přistávací dráhu,” dodává Jiří Pos, předseda představenstva Letiště Praha.

Letiště Václava Havla Praha bylo v průběhu roku 2022 spojeno přímou linkou se 147 destinacemi díky nabídce 58 dopravců. Letiště Praha očekává v letošním roce překročení hranice 13 milionů odbavených cestujících.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

RNDr. Alexandr Vondra byl položen dotaz

spalovací motory

Kéž by se vám podařilo zrušit zákaz spalovacích motorů, ale upřímně, věříte tomu, že se vám to podaří? Jak toho chcete docílit? Zatím to nevypadá, že by EU chtěla zákaz zrušit. Nejsou to z vaší strany jen plané sliby před volbami?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ombudsman: Přístupnost veřejných institucí stále pokulhává, ukázaly výzkumy

7:02 Ombudsman: Přístupnost veřejných institucí stále pokulhává, ukázaly výzkumy

Dva výzkumy veřejného ochránce práv ověřovaly přístupnost veřejných budov z pohledu stavebního práva…